RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Budka przedstawił „nową doktrynę” PO. Mówił o Kaczyńskim

Lider PO mówił też o zaborach (fot. Facebook/Platforma Obywatelska)
Lider PO mówił też o zaborach (fot. Facebook/Platforma Obywatelska)

Jarosław Kaczyński uciął język polskiej dyplomacji; Polska zniknęła z międzynarodowej polityki – mówił lider PO Borys Budka. Zapowiedział naprawę polskiej polityki zagranicznej, przede wszystkim odbudowę pozycji naszego kraju w UE, relacji z USA oraz nową politykę wschodnią.

Zaskakujący sondaż. Hołownia kilkukrotnie lepszy od Budki

Szymon Hołownia jest liderem opozycji – wynika z nowego sondażu Instytutu Badań Pollster. Szef Platformy Obywatelskiej – aktualnie największej...

zobacz więcej

Lider PO Borys Budka zaprezentował w sobotę w Warszawie filary nowej doktryny politycznej Platformy Obywatelskiej pod hasłem „Bezpieczna Polska”.

Szef Platformy krytykował stan polskiej polityki zagranicznej pod rządami Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Budka ocenił, że Polska tak samotna jak obecnie nie była od czasów rozbiorów. – Kaczyński uciął język polskiej dyplomacji i zabił polską politykę zagraniczną – stwierdził lider PO. Pytał też, czy ktoś w Europie zna nazwisko obecnego szefa polskiej dyplomacji lub jego poprzednika.

– Wojska Putina gromadzą się na wschodzie, co dzień prowokuje nas Łukaszenka, a polska dyplomacja nie jest w stanie w żaden sposób skutecznie na to odpowiedzieć. Polska zniknęła z międzynarodowej polityki – powiedział Budka.

Zastanawiał się, czy Polacy mogą czuć się bezpiecznie, jeśli rząd pozostaje jednocześnie w konflikcie z Unią Europejską, a prezydent przez wiele tygodni zwleka z wysłaniem oficjalnych gratulacji nowemu prezydentowi USA. – Czy możemy ufać premierowi, który w trudnych dla Europy czasach, gdy Rosja eskaluje konflikt z Ukrainą, chce politykę zagraniczną budować na sojuszu z Matteo Salvinim i Viktorem Orbanem – dwoma największymi, bezkrytycznymi wielbicielami Putina w Unii Europejskiej? – pytał Budka.

Polityka zagraniczna według Borysa Budki


Według niego Polska jest przez obecny rząd „odzierana z dumy i szacunku innych – samotna, bez sojuszników, skonfliktowana z sąsiadami, ogarnięta antyunijną i antyniemiecką fobią”. – Lider Platformy Obywatelskiej przekonywał, że polska polityka zagraniczna potrzebuje natychmiastowej zmiany – nowej doktryny „Bezpieczna Polska”, opartej na trzech filarach: europejskim, transatlantyckim i wschodnim. – Musimy na nowo przekonać do nas międzynarodową społeczność i wiem, że stać nas na to – podkreślił polityk. Budka zapowiedział „zakończenie konfliktu z UE” i odbudowę relacji z unijnymi partnerami – w oparciu o zaufanie, współpracę i realizację celów zrównoważonego rozwoju. – Będziemy walczyć z ekonomicznymi skutkami pandemii, pogłębiającymi nierówności i skrajne ubóstwo. Wspólnie wdrożymy Europejski Zielony Ład. Dalsza integracja europejska będzie jednym z gwarantów naszego bezpieczeństwa – zaznaczył szef PO.

Zapewnił też o woli przywrócenia „partnerskich relacji” z administracją prezydenta USA Joe Bidena, a podstawą do tego miałby być polsko-amerykański szczyt w Warszawie z udziałem m.in. przedstawicieli biznesu i organizacji pozarządowych. – Już nigdy prezydent USA nie będzie omijał polskiej stolicy wybierając sąsiednie kraje. Stany Zjednoczone będą strategicznym partnerem dla Polski – podkreślał Budka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej