RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Próba uchwycenia mentalności Wschodu. „Rosyjski kontrakt” w Teatrze TVP

Zapraszamy do oglądania 26 kwietnia o godz. 21:00 w TVP1 (fot. TVP)
Zapraszamy do oglądania 26 kwietnia o godz. 21:00 w TVP1 (fot. TVP)

W Teatrze TVP 26 kwietnia pokazana zostanie telewizyjna realizacja spektaklu Teatru Dramatycznego w Warszawie pt. „Rosyjski kontrakt”, który Krzysztof Rekowski wyreżyserował na podstawie opowiadania „Epifańskie śluzy” Andrieja Płatonowa. Zapraszamy do oglądania o godz. 21:00 w TVP1.

Powstał pierwszy komiks o deportacjach na Sybir

Komiks opowiadający o wywózkach na Sybir, stworzony na kanwie wspomnień Sybiraczki Danuty Pietrzak, wydało Muzeum Pamięci Sybiru. Narysował go...

zobacz więcej

Jak podkreślono na stronie Teatru Telewizji, Andriej Płatonow to „najwybitniejszy obok Bułhakowa rosyjski pisarz XX wieku”.

„Rosyjski kontrakt” to próba uchwycenia mentalności Wschodu, która od wieków przeraża i fascynuje Europę. „Ukazuje opartą na faktach historię angielskiego inżyniera Bertranda Perry'ego, któremu car Piotr Wielki proponuje nadzór nad gigantyczną budową kanału łączącego Morze Czarne z Morzem Kaspijskim. Kontrakt daje szansę na zdobycie fortuny, ale ceną jest zerwanie z dotychczasowym życiem i kilkuletnia rozłąka z Mary – ukochaną narzeczoną” – napisano na stronie Teatru TVP.

Opowieść o konfrontacji marzeń z rzeczywistością


Jak wyjaśniono, Perry wyjeżdża do Rosji, nie zdaje sobie jednak sprawy, że tamtejsi mieszkańcy zupełnie inaczej patrzą na świat. Perspektywa wielkiej kariery i ogromnego majątku całkowicie znieczula go na rażące zachowanie władcy. Stopniowo wyzbywa się swoich wzniosłych idei.

Podkreślono, że „zdesperowany inżynier, przeczuwając zbliżającą się katastrofę, zaczyna posługiwać się krwawymi metodami, jakie na co dzień stosuje jego pracodawca”.

„Jest to nie tylko opowieść o Rosji, ale również historia człowieka wrażliwego, opowieść o konfrontacji marzeń z rzeczywistością i o emigracji zarobkowej. Bohaterem jest człowiek bardzo wykształcony, o ogromnych horyzontach i właśnie taki człowiek Zachodu, wydawać by się mogło, uzbrojony intelektualnie jest zupełnie bezradny wobec systemu panującego na Wschodzie” – czytamy na stronie Teatru TVP.

Premiera spektaklu odbyła się 5 grudnia 2014 r. na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Przekładu dokonał Seweryn Pollak. Adaptacja i reżyseria – Krzysztof Rekowski. Scenografię i kostiumy zaprojektował Jan Kozikowski. Muzykę skomponował Marcin Mirowski. Za projekcje i wideo w spektaklu odpowiada Emilia Sadowska.

Występują: Oskar Hamerski (Bertrand Perry), Agnieszka Roszkowska (Mary Carborund), Andrzej Konopka (Piotr Aleksiejewicz, Car Wszechrosji), Krzysztof Ogłoza (Karl Bergen), Krzysztof Brzazgoń (Peter Forch), Magdalena Smalara (Ksenia Tarasowna Radionowa) i Tomasz Budyta (Wojewoda Epifański).

CZYTAJ TAKŻE: Norwid jakiego nie znamy. Powstał wyjątkowy film [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej