RAPORT

Pogarda

COVID-19 a ryzyko dla kobiet w ciąży – niepokojące wyniki nowych badań

Ryzyko powikłań okazuje się wyższe niż sądzono (fot. Ute Grabowsky/Photothek/Getty Images)
Ryzyko powikłań okazuje się wyższe niż sądzono (fot. Ute Grabowsky/Photothek/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ciężarne kobiety zakażone COVID-19 i ich nowo narodzone dzieci są narażone na większe ryzyko powikłań niż do tej pory sądzono – wynika z przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców badań, których rezultaty opublikowano w piątek.

Jakim preparatem szczepić kobiety w ciąży? Wytyczne brytyjskiej komisji

Ciężarne kobiety w Wielkiej Brytanii powinny otrzymać szczepionkę przeciwko COVID-19 wyprodukowaną przez firmę Pfizer lub Moderna, ponieważ...

zobacz więcej

Infekcja koronawirusem u tych noworodków związana jest z trzykrotnie większym ryzykiem powikłań medycznych – twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Oksfordzie.

Zakażone kobiety w ciąży są bardziej podatne na powikłania takie jak przedwczesny poród, wysokie ciśnienie krwi z ryzykiem niewydolności narządów, konieczność intensywnej opieki i ewentualny zgon.

– Kobiety z COVID-19 były w czasie ciąży o ponad 50 procent bardziej narażone na powikłania związane z ciążą w porównaniu z ciężarnymi kobietami nie chorującymi na COVID – powiedział Aris Papageorghiou, współprowadzący badania profesor medycyny płodu na oksfordzkiej uczelni.

Badania przeprowadzono na ponad 2100 kobietach w ciąży w 18 krajach, gdzie każdą kobietę zakażoną koronawirusem porównywano z dwiema niezakażonymi kobietami, które rodziły w tym samym czasie w tym samym szpitalu.

Wyniki badań, które opublikowano w czasopiśmie medycznym JAMA Pediatrics, także wykazały, że poród przez cesarskie cięcie może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem u noworodków.

Z badań wnika też, że karmienie piersią nie wydaje się zwiększać ryzyka zakażenia się koronawirusem dzieci od chorujących matek.

-> Przeczytaj również: „Apogeum przypadków covidowych kobiet w ciąży”. Wirus atakuje młode osoby

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej