RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czarna dziura rzut beretem od Ziemi. Deformuje czerwonego olbrzyma

Czarna dziura ma wyjątkowo małą masę (graf. Ohio State University/Lauren Fanfer)
Czarna dziura ma wyjątkowo małą masę (graf. Ohio State University/Lauren Fanfer)

To najbliższa Ziemi poznana czarna dziura. W Gwiazdozbiorze Jednorożca odkryto obiekt o wyjątkowych właściwościach.

Mają tlen z atmosfery Marsa. Udany eksperyment

Podczas pierwszego uruchomienia jeden z instrumentów naukowych na pokładzie marsjańskiego łazika Perseverance uzyskał niewielką ilość czystego,...

zobacz więcej

Czarna dziura nazwana „Jednorożcem” znajduje się w odległości zaledwie 1500 lat świetlnych od Ziemi, co w warunkach kosmicznych oznacza wyjątkowo krótki dystans. Obiekt ma niewielką masę – jest zaledwie trzykrotnie bardziej masywna niż nasze Słońce.

Odkrycia dokonano podczas analizy danych z All Sky Automated Survey (polski projekt automatycznych teleskopów stale monitorujących około 20 milionów gwiazd na całym niebie – przyp. red.) i teleskopu kosmicznego NASA Transiting Exopanet Survey Satellite.

Czerwony olbrzym traci jasność


Doktorant Tharindu Jayasinghe i jego koledzy z Ohio State University zauważyli coś niezwykłego – czerwonego olbrzyma, który okresowo zmienia jasność. Wyciągnięto wniosek jest przez coś przyciągany i zmienia kształt. Czerwony olbrzym to gwiazda, która zbliża się do kresu żywota, taki los spotka nasze Słońce. Uczeni przeprowadzili badania i stwierdzili, że tym, co wpływa na kształt gwiazdy jest prawdopodobnie czarna dziura o masie zaledwie 3 mas Słońca. Dla porównania, czarna dziura znajdująca się w centrum naszej galaktyki Drogi Mlecznej ma masę około 4,3 miliona mas Słońca.

– Tak, jak Księżyc deformuje ziemskie oceany, które przybliżają i oddalają się od niego, wywołując pływy, tak czarna dziura przyciąga gwiazdę, powodując, że wzdłuż jednej osi jest ona dłuższa niż wzdłuż drugiej – tłumaczy Todd Thompson, dziekan Wydziału Astronomii na Ohio State University. Najprostszym wyjaśnieniem jest w tym przypadku istnienie czarnej dziury i jest tutaj najbardziej prawdopodobnym.

źródło:
Zobacz więcej