RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czy będą obniżki na stacjach paliw? Analitycy prognozują

Analitycy prognozują ceny na stacjach paliw (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)
Analitycy prognozują ceny na stacjach paliw (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

W ostatnim tygodniu kwietnia kierowcy mogą liczyć na stabilizację cen na stacjach benzynowych z możliwością nieznacznych podwyżek – prognozują eksperci e-petrol.pl. Według analityków BM Reflex nie ma szans na spadek cen poniżej 5 zł za litr.

Jak zniesienie restrykcji wpłynie na sprzedaż detaliczną? Analitycy prognozują

Wraz ze zniesieniem restrykcji antyepidemicznych w Polsce nastąpi boom konsumpcyjny – wskazują analitycy PKO BP komentując czwartkowe dane GUS. W...

zobacz więcej

W ocenie Urszuli Cieślak i Rafała Zywerta z BM Reflex, mimo odnotowanego spadku cen paliw na rynku hurtowym, „nie ma szansy na spadek cen przynajmniej do poziomu poniżej 5 zł/l, a już na pewno nie jest możliwe, aby ceny spadły w okolice poziomów sprzed roku”.

Nie wykluczają jednak, że w najbliższych dniach na części stacji zobaczymy niższe ceny paliw, ale nie wiadomo, w jakim stopniu wpłyną one na średnią w kraju. „Może się okazać, że dalej średnie ceny pozostaną wysokie i bliskie obecnym poziomom” – uważają eksperci BM Reflex. Jak przypomnieli, w ciągu ostatniego roku wzrost cen paliw w zależności od rodzaju mieścił się w granicach od 24 do 41 proc - najmniej zdrożał olej napędowy, najwięcej autogaz, a benzyny 95 i 98 oktanowa podrożały odpowiednio o 26 i 24 proc.

Z kolei analitycy e-petrol.pl zwrócili uwagę na pierwszą w tym roku obniżkę. „W mijającym tygodniu odnotowaliśmy nawet pierwszą w tym roku obniżkę kosztów tankowania benzyny, ale zmiana była symboliczna i wyniosła jedynie 1 grosz” – wskazali. Zastrzegli, że na bardziej zdecydowaną przecenę kierowcy na razie nie mają raczej co liczyć.

Jak zaznaczyli, ropa naftowa cały czas jest droga i wysokie ceny surowca odbierają nadzieję na tańsze tankowanie, którą mogło dawać kwietniowe umocnienie złotówki w relacji do dolara.

Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw na ostatni tydzień kwietnia zakłada „stabilizację cen z możliwością nieznacznych podwyżek”. Analitycy przewidują, że za litr 95-oktanowej benzyny kierowcy będą musieli zapłacić 5,22-5,33 zł. Szacowana cena dla diesla to 5,12-5,23 zł za litr, natomiast autogazu - 2,48-2,53 zł za litr.

Czytaj także: Rewolucja w polskim mieście. Darmowa komunikacja, tańsze śmieci i woda 

źródło:

Zobacz więcej