RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ta choroba zabija prawie pół miliona osób rocznie. Przełom w pracach nad szczepionką

(fot. D.Chakraborty/Nur/Getty Images)
(fot. D.Chakraborty/Nur/Getty Images)

77 procent. Taką skuteczność ma szczepionka przeciw malarii, nad którą pracują naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. To przełom, choć do masowej produkcji jeszcze daleka droga.

WHO alarmuje. Przez epidemię COVID-19 wzrośnie śmiertelność na malarię

Ponad 409 000 ludzi na całym świecie – większość z nich to dzieci w najbiedniejszych częściach Afryki – zostało zabitych przez malarię w zeszłym...

zobacz więcej

Prace nad szczepionką trwają od lat, ale dopiero teraz udało się osiągnąć satysfakcjonujące wyniki. Podczas testów przeprowadzonych na grupie 450 dzieci w Burkina Faso uznano ją za bezpieczną. A co najważniejsze podczas rocznej obserwacji zaszczepionych odnotowano jej wysoką skuteczność.

Następnym krokiem będą testy na dużo większą skalę. Naukowcy planują zaszczepić 5000 dzieci w wieku od pięciu miesięcy do trzech lat w czterech afrykańskich krajach. Dopiero po kolejnych obserwacjach podjęta zostanie decyzja o ewentualnej masowej produkcji remedium.

Najskuteczniejsze do tej pory remedium na chorobę miało skuteczność niewiele przekraczającą 50 proc. Dlatego wyniki brytyjskich naukowców pozwalają mieć nadzieję, że uda się poskromić jedną z najbardziej śmiercionośnych chorób na Ziemi.

Według danych  Światowej Organizacji Zdrowia w 2019 roku zanotowano aż 229 milionów przypadków i ponad 400 tysięcy zgonów. Do infekcji dochodzi poprzez ukąszenie komara. Choroba największe spustoszenie sieje wśród dzieci. To wśród najmłodszych śmiertelność od lat utrzymuje się na najwyższym poziomie.

Naukowcy z uniwersytetu w Oksfordzie opracowali także szczepionkę na COVID-19 – jej masową produkcją zajęła się  AstraZeneca.

– Ten proces jest dużo bardziej skomplikowany. W koronawirusach występuje około dwunastu genów, w malarii są ich tysiące. Dlatego choroba w dużo groźniejszy sposób atakuje układ immunologiczny, często doprowadzając do zgonów – tłumaczy Adrian Hill z oksfordzkiego uniwersytetu.

źródło:
Zobacz więcej