RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczyt UE na temat COVID-19, klimatu i Rosji. Podano termin

Szef Rady Europejskiej Charles Michel (fot. PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL)
Szef Rady Europejskiej Charles Michel (fot. PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL)

We wtorek 25 maja przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zwołuje fizyczny szczyt Unii Europejskiej w Brukseli na temat COVID-19, klimatu i Rosji. Natomiast w czerwcu szefowie instytucji unijnych spotkają się na szczycie UE-USA w Brukseli z prezydentem Joe Bidenem. Dodał, że szczegóły dotyczące logistyki pojawią się wkrótce.

Prezydent Duda: Trzeba realizować ambitną politykę klimatyczną

Unia Europejska jako pierwsza gospodarka przyjęła cel neutralności klimatycznej – zwrócił uwagę prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu podczas...

zobacz więcej

Michel ogłosił, że wraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen spotka się w czerwcu w Brukseli na szczycie UE-USA z prezydentem Joe Bidenem.

Jak dodał, będzie to okazja do odbudowania silnego sojuszu UE-USA i połączenia sił w kwestii COVID-19, klimatu, bezpieczeństwa i multilateralizmu.

Z informacji PAP wynika, że w czerwcowym szczycie nie wezmą udziału przywódcy 27 państw UE.

Cel – więcej szczepionek przeciw COVID-19


Przywódcy Wspólnoty uzgodnili na marcowym posiedzeniu RE, że będą podejmować działania na rzecz zwiększenia produkcji szczepionek przeciw COVID-19 w UE i usprawnią kampanię szczepień w państwach członkowskich.

– To absolutnie konieczne, abyśmy nadal pracowali nad poprawą produkcji szczepionek w Europie i poprawą naszych możliwości dystrybucji do państw członkowskich – powiedział wtedy na konferencji prasowej w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Michel. W wieczornej części wideoszczytu wziął też udział krótko prezydent Biden. Jak przekonywał na konferencji Michel, Unia Europejska i Stany Zjednoczone muszą razem chronić światowe bezpieczeństwo, demokrację i stabilność.

Tematem wideoszczytu była także ocena napiętych relacji z Turcją, które w ostatnich tygodniach zaczęły się ocieplać.

źródło:

Zobacz więcej