RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hołownia podbiera samorządowców KO. Poseł PO: Podzieli los Petru [WIDEO]

Po transferach parlamentarzystów z KO do Polski 2050, ugrupowanie Szymona Hołowni zasilają samorządowcy kojarzeni z PO. – Jak spojrzy się na nazwiska, to zaczyna być to ten sam projekt, który powstał przed 2015 rokiem w postaci Nowoczesnej – powiedział tvp.info poseł PO Jarosław Urbaniak. Czy Hołownia podzieli los twórcy Nowoczesnej Ryszarda Petru? – Nie lubię prorokować, ale wszystko na to wygląda – odpowiedział Urbaniak. Nerwowa reakcja PO na kolejne transfery samorządowców nie dziwi Ryszarda Czarneckiego z PiS. – To jest cios w splot słoneczny PO – stwierdził.

Trzaskowski rozczarowany: Hołownia powinien odbierać wyborców prawicy

Gdyby Szymon Hołownia skupił się przede wszystkim na pozyskiwaniu wyborców tych niezdecydowanych, tych, którzy głosowali do tej pory na prawicę, to...

zobacz więcej

Transfery posłów Koalicji Obywatelskiej to dla Szymona Hołowni za mało


Po pozyskaniu 5 parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej lider Polski 2050 Szymon Hołownia niemal codziennie informuje o transferach samorządowców. Wielu ostatnio lub w przeszłości kandydowało z list Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej albo Nowoczesnej. To m.in. wiceprezydent Grudziądza Szymon Gurbin (do 2016 roku radny PO), wójt gminy Płużnica Marcin Skonieczka (startował jako kandydat KO), radny łódzkiego sejmiku wojewódzkiego Paweł Drążczyk (zdobył mandat z listy KO), zamojski radny Sławomir Ćwik (wcześniej w Nowoczesnej), wiceprezydent Konina Paweł Adamów (związany do tej pory z Nowoczesną). Tylko podczas wczorajszej konferencji w Wielkopolsce Hołownia chwalił się pozyskaniem 11 samorządowców i aktywistów lokalnych, a takie briefingi z pozyskanymi samorządowcami Polska 2050 organizuje ostatnio kilka razy w tygodniu.

Zobacz także: Joński rozważa wspólny start z Hołownią, ale „nie zajmuje się w ogóle Hołownią”

Jarosław Urbaniak z PO: Nowoczesna miała przewagę nad Polską 2050


Może Hołownia w przeciwieństwie do Ryszarda Petru nie poleci do Portugalii w trakcie sejmowego protestu i nie popełni innych gaf? – Madera jest symboliczna. Dobrze wiemy, że wpadka z Maderą, gdyby nie to, że w Nowoczesnej były pewne problemy, byłaby niczym. Jeśli ten projekt byłby dobrze sformułowany, miałby dobre idee, dobrych ludzi, skoncentrowałby się na pozytywnych tezach, byłoby inaczej. Przewaga Nowoczesnej w porównaniu z Szymonem Hołownią była taka, że Nowoczesna miała duży klub w parlamencie– przekonywał poseł Urbaniak z Platformy Obywatelskiej.

Ryszard Czarnecki z PiS: To może być cios przesądzający o zmarginalizowaniu PO


To jest cios w splot słoneczny PO. Dla niej samorządy to był matecznik. Tam przez lata była bardzo mocna. Jeżeli teraz Szymon Hołownia robi wycieczki, skuteczne wypady na ten teren, to musi szczególnie boleć PO. Samorządowcy są bardzo pragmatyczni. Oni są bliżej wyborców niż szereg liderów PO. Oni czują tego bluesa politycznego i wiedzą, że przeciętny Kowalski, który na PiS nie zagłosuje, też już nie zagłosuje na PO. Będą się więc orientować na Hołownię lub wybierać drogę kompletnie bezpartyjnych samorządowców. To bardzo poważny cios w PO. Być może przesądzający, że ta partia się zmarginalizuje – mówił eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki.

Kto wygrałby wybory do Sejmu. Zaskakujące wyniki sondażu, dwie partie bez szans

Sondaż do Sejmu. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Drugą siłą...

zobacz więcej

Michał Kobosko z Polski 2050: Jesteśmy znudzeni porównywaniami do Petru, Kukiza, Palikota i Biedronia


– Jesteśmy już przyzwyczajeni, a może już znudzeni nieustannym porównywaniem nas do partii Ryszarda Petru, Pawła Kukiza, Janusza Palikota czy Roberta Biedronia. Poza tym, że jesteśmy nowym tworem, organizacją polityczną, nie ma żadnych podobieństw między nami a tymi organizacjami. Nowoczesna powstała przed wyborami w 2015 roku. Bardzo szybko poszła w górę i równie szybko poszła w dół w wyniku znanych publicznie wydarzeń. My postawiliśmy na długi marsz. Do nas przychodzą samorządowcy z różnych stron. Niektórzy, powiedziałbym, że mniejszość to byli działacze innych partii politycznych. Większość zdecydowana nie działała w partiach, tylko w lokalnych komitetach wyborczych. Nie udzielali się w partiach politycznych i mówią, że dzisiaj pierwszy raz chcą się włączyć w takie działania. Dlaczego? Bo jesteśmy nową siłą polityczną, dajemy nową nadzieję – stwierdził Michał Kobosko z Polski 2050.

Zobacz także: Suchoń u Hołowni. „Miała być nowa jakość, jest grupa rekonstrukcyjna Petru” [WIDEO]

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Lewica: Polska 2050 musi pokazać wizję, a nie tylko korzystać z bonusu nowości


Polska 2050 jest ugrupowaniem nowym, świeżym, które cały czas cieszy się bonusem za nowość, świeżość. Niewiele o tej partii wiadomo, nie jest jasny jego program, plan czy zamiary. Ja z życzliwością patrzę na kolejną opozycyjną partię w parlamencie. Wiem jednak, że w polityce wszystko zależy od tego, czy potrafi się być konsekwentnym i pokazać wizję Polski, a nie tylko korzystać z bonusu nowości i świeżości – przekonywała posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Jan Mosiński z PiS: Z PO mogą zostać i tylko i wyłącznie polityczne trociny


Ktoś ze strategów Polski 2050 Szymona Hołowni przyjął bratobójczą strategię walki z Platformą Obywatelską. Obie formacje walczą o ten sam elektorat, kadry, działaczy z tego samego kręgu. Polska 2050 Platforma są takimi samymi formacjami, ale na chwilę obecną skuteczniejszy jest Hołownia. Podbiera bowiem działaczy PO i w Sejmie i w samorządach. Można wysnuć wnioski, że jeszcze kilka miesięcy i z PO zostaną tylko i wyłącznie polityczne trociny – ocenił poseł PiS Jan Mosiński.

źródło:
Zobacz więcej