RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nord Stream 2. Niemcy myślą o „planie B”

Nord Stream 2 sprzeciwiają się między innymi Polska i USA (fot. Nord Stream 2/mat.pras.)
Nord Stream 2 sprzeciwiają się między innymi Polska i USA (fot. Nord Stream 2/mat.pras.)

Niemiecki dziennik „Die Welt” informuje, że w kręgach rządowych pojawiają się rozważania na temat „planu B” w sprawie spornego gazociągu Nord Stream 2. Dokończenie inwestycji chcą za wszelką cenę powstrzymać Stany Zjednoczone, popierane przez Polskę czy kraje bałtyckie.

Nord Stream 2 dzieli UE i NATO. Rau: Biden to wie

USA nadal postrzegają Nord Stream 2 jako szkodliwy, zły interes dla Europy; administracja prezydenta Joe Bidena jest świadoma, że ten projekt...

zobacz więcej

Gazeta wskazała, że w obliczu narastających napięć z prowadzącą agresywną politykę Rosją Nord Stream 2 znalazł się w centrum zainteresowania władz USA, a niemiecki rząd jest pod coraz większą presją.

W artykule oceniono, że w niemieckiej wielkiej koalicji chadecji (CDU/CSU) i socjaldemokratów (SPD) ostry kurs USA „prowadzi do wniosku, że mierzący 1200 kilometrów gazociąg można dokończyć tylko za wysoką – a może zbyt wysoką – cenę w polityce zagranicznej”.

Trzeba mieć plan B. W CDU są kolejne głosy, by na razie zamrozić budowęRosji” – pisze „Die Welt”.

Poseł CDU Roderich Kiesewetter mówi dziennikowi, że potrzebne jest rozwiązanie, które pozwoli zachować twarz wszystkim stronom. – Mogłoby nim być moratorium – przekonuje.

Budowa Nord Stream 2 postępuje, ale mogą być kłopoty

Mimo wycofania się 22 firm w obawie przed sankcjami USA trwa budowa gazociągu Nord Stream 2. Sukces przedsięwzięcia nadal stoi jednak pod znakiem...

zobacz więcej

Moratorium


Deutsche Welle przypomina, że za rozważeniem takiego moratorium opowiadali się wcześniej między innymi minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer i koordynator rządu federalnego ds. współpracy transatlantyckiej Peter Beyer z CDU. „Większość frakcji CDU, w tym również Kiesewetter, byli do tej pory sceptyczni. Teraz najwyraźniej niektórzy zmieniają zdanie” – zwraca uwagę „Die Welt”.

Grupa skupiona wokół Kiesewettera uważa, że moratorium byłoby politycznym sygnałem dla rosyjskich władz, że Berlin sprzeciwia się takim działaniom Rosji, jak uwięzienie Aleksieja Nawalnego, koncentracja wojsk na Ukrainie czy aneksja Krymu. Oznaczałoby jednak również konieczność zapłaty odszkodowań przez Niemcy firmom zaangażowanym w projekt, co w roku wyborczym nie zostałoby dobrze przyjęte przez podatników.

Alternatywą – zdaniem Kiesewettera – mogłoby być uzależnienie odbioru gazu przesyłanego przez Nord Stream 2 od politycznych warunków. O takim podejściu zaczyna mówić się – według gazety – także w klubie parlamentarnym SPD. Dziennik wskazuje, że SPD i jej liderzy, w tym premierzy wschodnich krajów związkowych z tej partii są za dokończeniem Nord Stream 2.

„Die Welt” ujawnia, że rozwiązaniem dla niemieckich władz mogą być negocjacje z Amerykanami i innymi partnerami o „partnerstwie energetycznym”, transferze technologii, rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych czy inwestycje w sieć gazową na Ukrainie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej