RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Za „szkalujące artykuły”. Pozew przeciw „GW” i OKO.press o milionowe odszkodowanie

W jednej z publikacji „GW” R4S i Hofmana oskarżono o „praktyki bliższe mafii" (fot. Shutterstock/Anna Gawlik)
W jednej z publikacji „GW” R4S i Hofmana oskarżono o „praktyki bliższe mafii" (fot. Shutterstock/Anna Gawlik)

W związku z szeregiem zniesławiających i szkalujących artykułów opublikowanych w „Gazecie Wyborczej" i portalu okopress.pl spółka R4S oraz Adam Hofman skierowali do sądu okręgowego powództwa o naruszenie dóbr osobistych. Dochodzona kwota wynosi jeden milion złotych i wnioski o zabezpieczenie żądanych kwot na składnikach majątkowych pozwanych – oświadczyła spółka.

„W związku z szeregiem zniesławiających i szkalujących artykułów opublikowanych w »Gazecie Wyborczej« i portalu okopress.pl spółka R4S oraz Adam Hofman skierowali do Sądu Okręgowego powództwa o naruszenie dóbr osobistych i zapłatę. Dochodzona kwota wynosi jeden milion złotych i wnioski o zabezpieczenie żądanych kwot na składnikach majątkowych pozwanych” - zapowiada spółka R4S i Adam Hofman we wspólnym oświadczeniu.

Oświadczenie ma związek z publikacjami dziennikarzy „Gazety Wyborczej”, Fundacji Reporterów i OKO.press, którzy twierdzą, że wokół byłego rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, partnera w agencji PR R4S Adama Hofmana powstała grupa biznesowa, która miała obsadzać państwowe spółki. W publikacjach posłużono się stworzonym na ich potrzeby pojęciem „układu wrocławskiego”, który ma mieć rozległe wpływy m.in. w PKN Orlen.

Giertych twierdzi, że Hofman składał propozycję Czarneckiemu. Hofman: Nie. Było zupełnie odwrotnie

„W czerwcu Adam Hofman z innymi osobami proponuje Leszkowi Czarneckiemu udział w operacji przejęcia kontroli nad TVN24 przez spółki Skarbu Państwa....

zobacz więcej

Jak informuje R4S, „osobami pozwanymi są dziennikarze odpowiedzialni za szkalujące publikacje, wydawcy oraz współwłaściciel spółki Big Picture. Nadto w przypadku Pani Hanny Waśko zostało złożone również zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa opisanego w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji”.

Hanna Waśko, założycielka i dyrektorka zarządzająca agencji PR Big Picture, cytowana przez portal Wirtualne Media mówiła dzień po publikacji w „Gazecie Wyborczej”, że „błędne, niewłaściwe i obraźliwe dla uczciwego biznesu, w którym pracują tysiące ludzi w Polsce, jest nazywanie praktyk Adama Hofmana i agencji R4S, PR-em”. Waśko oskarżała Hofmana i R4S o „zahaczanie o działalność przestępczą, wyprowadzanie publicznych środków ze Skarbu Państwa, praktyki bliższe mafii i haraczom”.

„Zarząd spółki R4S stoi na stanowisku, że mające miejsce ostatnio działania dziennikarzy są bezprawne i jako takie nie mogą pozostać bez reakcji. Nadto pozostają w rażącej sprzeczności z regulacjami prawnymi dotyczącymi naruszania dóbr osobistych (art. 23 i 24 kodeksu cywilnego) oraz zasadami rzetelności i staranności dziennikarskiej” – czytamy w oświadczeniu.

Autorzy oświadczenia piszą także, że „Zarząd spółki R4S zwraca uwagę, że zarówno artykuły i padające w nich niektóre wypowiedzi zawierające insynuacje, ale także długa lista pytań zawierających szkalujące sugestie wysłane do kilkudziesięciu partnerów biznesowych R4S, utrudniły prowadzenie jej normalnej działalności biznesowej. Dlatego też firma nie odbiera tych kroków jako normalnej działalności dziennikarskiej mającej na celu ujawnienie prawdy, ale jako nieetyczne działania mające na celu utrudnienie prowadzenia biznesu przez R4S. Rolą dziennikarzy jest opisywanie, a nie kreowanie rzeczywistości”.

-> Przeczytaj także: Obajtek pozwał „Wyborczą”. Sąd zabezpieczył roszczenia

źródło:
Zobacz więcej