RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

EMA zwiększa produkcję i dostawy szczepionek. Głos zabrał GIF

„Zakład w Puurs jest w stanie konsekwentnie produkować szczepionki” (fot. M.Gash/Pool/Getty Images)
„Zakład w Puurs jest w stanie konsekwentnie produkować szczepionki” (fot. M.Gash/Pool/Getty Images)

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) przyjął dwa ważne zalecenia, które zwiększą możliwości produkcyjne i dostawy szczepionek przeciw COVID-19 w UE od firm BioNTech/Pfizer i Moderna – podał w piątek Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Wirusolog o liczbie zakażeń: Jak na piątek, to wynik nie jest zły

Jak na piątek, to wynik nie jest zły, zakażonych koronawirusem jest mniej niż tydzień temu – ocenił w rozmowie wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

EMA zatwierdziła zwiększenie wielkości partii i związane z tym zwiększenie produkcji szczepionek firmy Pfizer w zakładzie w Puurs w Belgii.

– Decyzja EMA potwierdza, że zakład w Puurs jest w stanie konsekwentnie produkować szczepionki wysokiej jakości i umożliwia firmie Pfizer/BioNTech zwiększenie skali procesu produkcyjnego w tym zakładzie – wskazano w komunikacie GIF.

Nowa linia


Komitet zalecił również zatwierdzenie nowej linii napełniania w zakładzie produkcji wyrobów gotowych firmy Moderna (Rovi) w Hiszpanii.

Nowa linia – jak wskazał GIF, powołując się na informację EMA – umożliwi zwiększenie działań związanych z napełnianiem gotowym produktem, aby zsynchronizować to z procesem zwiększania produkcji w zatwierdzonym w zeszłym miesiącu zakładzie Lonza w Visp (w Szwajcarii). – EMA prowadzi ciągły dialog ze wszystkimi posiadaczami pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionek COVID-19 , ponieważ starają się oni zwiększyć swoje zdolności produkcyjne w celu dostarczania szczepionek w UE. Agencja zapewnia wytyczne i porady dotyczące dowodów wymaganych do poparcia i przyspieszenia składania wniosków o dodanie nowych zakładów lub zwiększenie zdolności istniejących zakładów do wytwarzania wysokiej jakości szczepionek COVID-19 – podał GIF.

Przeczytaj także: Szczepienia wśród rodzin pracowników dużych firm? Wiceminister zdrowia komentuje

źródło:

Zobacz więcej