RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Posłanka PO zawiedziona UE. „Widać, kto faktycznie chce doprowadzić do polexitu” [WIDEO]

Izabela Leszczyna z PO stwierdziła, że Unia Europejska miała strzec kruchej demokracji w Polsce, a kilka razy w tym aspekcie zawiodła. – Retoryka, którą stosuje opozycja w stosunku do działań rządu Mateusza Morawieckiego, zabiegającego o poparcie Sejmu dla Funduszu Odbudowy, pokazuje kto tak faktycznie w imię bardzo brudnych i płytkich interesów, chce doprowadzić do polexitu. Na pewno nie Prawo i Sprawiedliwość, które umocniło naszą pozycję na arenie międzynarodowej i chce, żebyśmy byli pełnoprawnym członkiem UE – powiedział tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

„Brak ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE byłby porażką Polski”

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel ocenił w TVP Info, że jeśli projekt ustawy o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej nie zostanie przyjęty,...

zobacz więcej

Posłanka PO zawiedziona Unią Europejską, szef PO nie wyklucza sprzeciwu wobec ratyfikacji Funduszu Odbudowy


– Unia Europejska, która miała strzec tej kruchej w Polsce demokracji, zawiodła nas. Zawiodła nas kilka razy – powiedziała w Polsat News posłanka Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna. Parlamentarzystka stwierdziła, że polski rząd lekceważy wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii praworządności i Komisja Europejska powinna odrzucić Krajowy Plan Odbudowy. Projekt KPO, który ma pobudzić gospodarkę po pandemii, Leszczyna nazwała „bublem”. Pogląd posłanki na temat Funduszu Odbudowy nie jest w PO odosobniony. – Jeżeli nie zostaną uwzględnione nasze poprawki do Krajowego Planu Odbudowy, nie poprzemy ratyfikacji ws. unijnego Funduszu Odbudowy – mówił tydzień temu lider PO Obywatelskiej Borys Budka.

Zobacz także: Kwaśniewski o Funduszu Odbudowy: Piłka po stronie premiera

Jan Mosiński z PiS: Skoro Tusk pomógł w brexicie, to teraz może pomóc w polexicie


– Zapowiedź Borysa Budki, że raczej będą głosować przeciwko Funduszowi Odbudowy, bo ma być on instrumentem do kampanii wyborczej PiS-u, jest niczym innym jak zapowiedzią polexitu, bo Fundusz Odbudowy i budżet Unii Europejskiej to naczynia połączone. Nie sądzę, żeby Budka takiej podstawowej wiedzy na ten temat nie miał. Wypowiedź m.in. poseł Leszczyny świadczy o tym, że coraz głośniej w PO mówi się o tym, aby odrzucając Fundusz Odbudowy wyjść z Unii Europejskiej. Donald Tusk pomógł Brytyjczykom opuścić Unię Europejską. Dlaczego Donald Tusk miałby nie pomóc Polsce opuścić UE rękami PO? – pytał poseł Mosiński z PiS.

Jarosław Urbaniak z PO: Boimy się, że pieniądze z funduszu będą przekazywane tylko samorządom związanym z PiS


Przecież polexit nie będzie oparty o Fundusz Odbudowy. Wszyscy nasi partnerzy w Unii Europejskiej, przypomnę słynny wskaźnik 27:1, jeszcze z czasów jak Wielka Brytania była członkiem UE, mają pretensje o przestrzeganie prawa, praworządność, niezawisłość sądów. Tutaj nic się nie zmienia i nie ma to nic wspólnego z Funduszem Odbudowy. Chcemy przed poparciem tego funduszu porozmawiać i dowiedzieć się, na co te pieniądze pójdą. Boimy się tego, co działo się przez ostatnie lata, czyli rozdawania tych pieniędzy tylko i wyłącznie samorządom, które są opanowane przez PiS i nie będzie tych pieniędzy ani dla samorządów, których szefowie są z innych partii, ani dla samorządów, gdzie prezydentami, burmistrzami, wójtami są ludzie niezależni, bezpartyjni – tłumaczył poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Urbaniak.

Minister finansów: Odrzucenie unijnego Funduszu Odbudowy byłoby samobójcze

Odrzucenie unijnego funduszu odbudowy po pandemii byłoby samobójcze, gdyż Polska straciłaby możliwość skorzystania z taniego finansowania, co jest...

zobacz więcej

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy: Gardzenie funduszem na złość Kaczyńskiemu jest krótkowzroczne


– W polityce liczą się rozgrywki partyjne rządu z opozycją, opozycji między sobą, ale koniec końców najważniejsza jest racja stanu i interes Polek i Polaków. To dla pracowników, którzy zostali dotknięci kryzysem ekonomicznym, muszą trafić środki z Europejskiego Funduszu Odbudowy. To do mieszkańców czekających z utęsknieniem na transport, bardziej zrównoważony docierający także do mniejszych miejscowości, powinny zostać przeznaczone środki z Europejskiego Funduszu Odbudowy. Polki, Polacy na te fundusze po prostu czekają. Jeśli ktokolwiek myśli, że można wzgardzić tymi pieniędzmi, żeby zrobić na złość Jarosławowi Kaczyńskiemu, to moim zdaniem jest to krótkowzroczne podejście, które nie spotka się z przychylnością wyborców czy wyborczyń– stwierdziła posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zobacz także: Sondaż ws. Funduszu Odbudowy. Opozycja będzie zaskoczona głosem swoich wyborców

Michał Kobosko z Polski 2050: Nie można odrzucić tego funduszu, bo to fundusz dla 500 mln mieszkańców Europy


Naszym zdaniem Fundusz Odbudowy to ogromna pomoc dla Polski po pandemii, ale także pomoc dla wszystkich pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskiej. To jest fundusz, który zacznie funkcjonować, kiedy poprze go 27 państw członkowskich. W przeciwnym wypadku tego funduszu nie będzie. Mając w świadomości, jakie są realia polskiej wojenki politycznej, naszym zdaniem nie można kłaść na szali tego funduszu i mówić, że rozważa się odrzucenie tego funduszu, bo to jest fundusz dla 500 milionów mieszkańców Europy. Czym innym niż fundusz jest to, nad czym Sejm nie będzie głosował, czyli Krajowy Plan Odbudowy. Tutaj mamy bardzo wiele uwag do tego, co rząd zaproponował. Zresztą uwagi ma przede wszystkim Komisja Europejska, a to KE będzie ostatecznie decydować, czy zaakceptuje propozycje polskiego rządu – mówił Michał Kobosko z Polski 2050.

Ryszard Czarnecki z PiS: PO znalazła się w pewnej pułapce, do której sama się wpędziła


– Opozycja tak naprawdę nie ma żadnego pola manewru. Przez lat wtłaczała Polakom w głowy, że „Unia Europejska jest cacy”, wszystko, co z niej wychodzi jest wspaniałe i jest głównym punktem odniesienia dla Polski. Teraz nie mogą więc tej Unii pokazać „gestu Kozakiewicza”. Ponadto najtwardsi wyborcy PO i Lewicy nie zrozumieją, dlaczego ich formacje głosują przeciwko miliardom euro dla Polski na okres najbliższych kilku lat. Myślę, że PO znalazła się w pewnej pułapce, do której sama się wpędziła, właśnie bezkrytycznym, bezrefleksyjnym podejściem do UE, dlatego jestem spokojny o wynik głosowania – zapewnił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

źródło:
Zobacz więcej