RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Duda: Trzeba realizować ambitną politykę klimatyczną

Unia Europejska jako pierwsza gospodarka przyjęła cel neutralności klimatycznej – zwrócił uwagę prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu podczas międzynarodowego Szczytu Klimatycznego. Zaznaczył, że „klimat jest przedmiotem wyjątkowej troski państw Trójmorza” i że trzeba realizować „ambitną politykę klimatyczną”. – Z powodu pandemii świat na chwilę się zatrzymał. Wracając na tory rozwoju nie pozwólmy, aby to były tory stare – zaapelował.

Prezydent: Celem jest całkowite wdrożenie Porozumienia Paryskiego

Dyskutujemy na temat polityki klimatycznej, tego zasadniczego wyzwania, które stawiają sobie wszystkie odpowiedzialne państwa, czyli...

zobacz więcej

Prezydent Duda podkreślił, zabierając głos w debacie podczas szczytu klimatycznego, którego gospodarzem jest prezydent USA Joe Biden, że Polska odgrywa aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej.

Przypomniał, że w trakcie COP24 w Katowicach w 2018 r., uzgodniono „pod przewodnictwem Polski Katowice Rulebook, jak również Śląską Deklarację Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji”. – Umożliwiło to wdrożenie Porozumienia paryskiego oraz podniesienie znaczenia wymiaru ludzkiego w duchu zasady, że „nikt nie może być pozostawiony samotnie” – powiedział prezydent.

Redukcja emisji


Jak wskazał, „dynamika nadana przez Polskę podczas COP24 przyczyniła się do tego, że Unia Europejska, jako pierwsza światowa gospodarka, przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz zwiększyła cel redukcji emisji do roku 2030 do co najmniej 55 procent”.

– Polska partycypuje w tych ambitnych dążeniach – oświadczył polski przywódca.

Jak dodał, wiele państw poszło tym samym śladem. – W szczególności gratuluję panu prezydentowi Bidenowi powrotu Stanów Zjednoczonych do Porozumienia paryskiego oraz zwiększenia ambicji w zakresie redukcji emisji CO2 do 2030 roku – oświadczył polski prezydent. Andrzej Duda podkreślił, że „klimat jest przedmiotem wyjątkowej troski państw Inicjatywy Trójmorza”.

– Z powodu pandemii świat na chwilę się zatrzymał. Wracając na tory rozwoju nie pozwólmy, aby to były tory stare, budujmy synergię między konwencjami – klimatyczną, różnorodności biologicznej oraz sprawie zwalczania pustynnienia. Wykorzystajmy szansę, aby świat odbudować lepszym, bardziej sprawiedliwym, bardziej solidarnym, bardziej zrównoważonym – wezwał prezydent.

źródło:
Zobacz więcej