SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Gdzie zagrają Polacy podczas Euro 2020? UEFA podjęła decyzję

Roberta Lewandowskiego i pozostałych kadrowiczów będą czekały podróże do Sankt Petersburga i Sewilli (fot. M.Barbanell/SOPA/Getty Images)
Roberta Lewandowskiego i pozostałych kadrowiczów będą czekały podróże do Sankt Petersburga i Sewilli (fot. M.Barbanell/SOPA/Getty Images)

Reprezentacja Polski zagra dwa mecze fazy grupowej mistrzostw Europy w Sankt Petersburgu – ze Słowacją i Szwecją, natomiast z Hiszpanią zmierzy się w Sewilli. W piątek UEFA ostatecznie zatwierdziła listę miast-gospodarzy turnieju EURO 2020, który rozpocznie się za nieco ponad miesiąc.

Kiedy decyzja odnośnie Euro 2020? UEFA podała nowy termin

– Ostateczna decyzja o tym, które miasta będą gospodarzami meczu mistrzostw Europy, zapadnie dopiero w piątek – poinformował prezydent Europejskiej...

zobacz więcej

Informację o zmianie lokalizacji meczów Biało-Czerwonych przekazał jako pierwszy prezes PZPN i jeden z wiceprezydentów UEFA Zbigniew Boniek. Decyzja zapadła podczas piątkowych obrad Komitetu Wykonawczego europejskiej federacji.

Nowa lokalizacja meczów Polaków


„Sewilla i Sankt Petersburg – oficjalnie!!! Trochę pracy przed nami, zaczynamy od nowa – obóz, przejazdy, cała logistyka” – napisał na Twitterze Boniek. Pierwotnie w Dublinie miały się odbyć dwa grupowe mecze – ze Słowacją i Szwecją, a z Hiszpanami w Bilbao.

Oba miasta nie dały gwarancji wpuszczenia przynajmniej części widzów. A to był warunek UEFA, aby zachować prawo współorganizacji turnieju. W Bilbao i Dublinie planowano łącznie po cztery spotkania, w tym po jednym 1/8 finału.

Lewandowski już trenuje. Kiedy zobaczymy go na boisku?

Robert Lewandowski wrócił do treningów z drużyną. Możliwe, że napastnik Bayernu Monachium zagra już w sobotę w wyjazdowym meczu ligowym przeciwko...

zobacz więcej

W baskijskim mieście miała trzykrotnie grać w grupie E reprezentacja Hiszpanii, a w Dublinie – oprócz dwóch spotkań Polaków, planowano również rywalizację Szwecji ze Słowacją.

O wyłączeniu Bilbao z grona miast-gospodarzy informowano już w środę późnym wieczorem. Hiszpańska federacja już wcześniej zgłosiła w zastępstwie stadion La Cartuja w Sewilli.

Natomiast wiadomość o Dublinie potwierdził w piątek m.in. minister sportu Irlandii Jack Chambers.

– Próbujemy ponownie otworzyć kraj dla społeczeństwa, ale przeskoczenie do wymogu wpuszczenia 11 tysięcy ludzi w jedno miejsce (na stadion w Dublinie – przyp. red.) i udzielenie gwarancji nie jest możliwe w tym momencie – przyznał Chambers w rozmowie z krajowym nadawcą RTE.

Wiadomo natomiast, że prawo współgospodarza turnieju utrzyma Monachium, które ostatecznie udzieliło gwarancji organizacji meczów z częścią zapełnionych trybun (co najmniej 14,5 tys.).

Liga Mistrzów po nowemu. Co się zmieni?

Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) zatwierdził nowy format Ligi Mistrzów, który ma obowiązywać od sezonu 2024/25 –...

zobacz więcej

Dziewięć innych miast już wcześniej zapewniło, że wpuści część widzów na swoje stadiony - Londyn, Glasgow, Amsterdam, Kopenhaga, Sankt Petersburg, Baku, Rzym, Budapeszt i Bukareszt.

Gdzie zamieszkają Polacy?


Kadra Paulo Sousy – z uwagi dwa mecze w stolicy Irlandii – miała pierwotnie zamieszkać w ośrodku w Portmarnock pod Dublinem. Wobec zmiany decyzji UEFA ws. miast-gospodarzy ta baza stała się jednak nieaktualna.

Według medialnych informacji możliwe, że reprezentacja zamieszka w jednym z ośrodków w Polsce, choć PZPN tego na razie nie potwierdza.

– Bierzemy pod uwagę różne scenariusze, jest ich kilka. O wszystkim poinformujemy dopiero wówczas, gdy będą podpisane stosowne umowy. Kiedy to nastąpi? Trudno powiedzieć, prowadzimy rozmowy i na razie za wcześnie na szczegóły – powiedział PAP rzecznik prasowy PZPN i team menedżer reprezentacji Jakub Kwiatkowski.

Inauguracja ma nastąpić 11 czerwca w Rzymie, gdy w spotkaniu grupy A Włochy zmierzą się z Turcją. Finał zaplanowano na 11 lipca w Londynie na Wembley. 

źródło:
Zobacz więcej