RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W weekend spacer czy książka do poduszki? [PROGNOZA POGODY]

Nadchodzący weekend będzie dość chłodny z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet mokrego śniegu i krupy śnieżnej – wynika z informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodatkowo uczucie chłodu będzie wzmagał porywisty wiatr.

Jest nowa prognoza na majówkę. Co wynika z modelu IMGW?

IMGW opublikowało nową prognozę pogody na długi weekend majowy, czyli majówkę. Z modelu IMGW-TWS wynika, że temperatura maksymalna w prawie całym...

zobacz więcej

Jak informuje IMGW, weekend przyniesie stabilizację pogody, niestety będzie to dość chłodna, niżowa pogoda z opadami mieszanego typu – od przelotnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, po sam mokry śnieg i krupę śnieżną. Odczucie chłodu będzie dodatkowo wzmagał porywisty wiatr z zachodu i północnego zachodu.

IMGW wskazuje, że w piątek Polska znajduje się w zasięgu wyżu znad Wysp Brytyjskich. Z północnego zachodu napływa zimne powietrze pochodzenia arktycznego, rośnie ciśnienie atmosferyczne.

W całym kraju w piątek prognozowane jest zachmurzenie duże, w niektórych miejscach z większymi przejaśnieniami. Przewidywane są też przelotne opady deszczu. Na północy oraz na południu kraju może padać krupa śnieżna, deszcz ze śniegiem, a nawet śnieg.

Co pokażą termometry


Najwyższe wartości termometry pokażą w rejonie Szczecina i Zielonej Góry - 11 st. C. Chłodniej będzie w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim, tam temperatura maksymalna wyniesie od 6 do 9 st. C.

W rejonach podgórskich termometry pokażą od 5 do 7 st. C, w Beskidach od -4 do -2 st. C, w Tatrach około -6 st. C. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/godz., północno-zachodni. W Tatrach wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

W sobotę Polska znajdzie się pomiędzy wyżem z centrami nad Morzem Północnym i Europą Środkową a niżem z ośrodkiem w północno-zachodniej Rosji. Z północy napływać będzie zimne powietrze pochodzenia arktycznego.

Mamy prognozę pogody na czerwiec, lipiec i sierpień. Na takie wakacje czekaliśmy

Meteorolodzy IMGW opracowali długoterminową prognozę pogody na czerwiec, lipiec i sierpień 2021. Synoptycy przewidują, że czeka nas upalne lato z...

zobacz więcej

Najcieplej ponownie będzie w okolicach Szczecina, Torunia i Zielonej Góry, tam temperatura wyniesie od około 10 do 11 st. C. Najchłodniej będzie w Polsce północno-wschodniej, a także na terenach podgórskich. W Suwałkach i Jeleniej Górze termometry pokażą 6 st. C, zaś w Zakopanem 3 st. C.

Zachmurzenie


Zachmurzenie w całym kraju będzie umiarkowane, okresami duże. Podobnie jak w piątek, w całym kraju prognozowane są przelotne opady deszczu, na północy także deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej, a miejscami mokrego śniegu. Deszcz ze śniegiem możliwy jest również w centrum kraju. Na terenach podgórskich i w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, a wysoko w górach umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/godz., północno-zachodni. W Tatrach wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

W niedzielę Polska będzie pomiędzy wyżem z centrum nad Morzem Północnym a niżem znad Zatoki Fińskiej. Wciąż z północy napływać będzie zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie będzie się wahać. Najcieplej będzie w Polsce południowo-zachodniej, tam temperatura maksymalna wyniesie od 9 do 12 st. C. Najzimniej w szczytowych partiach Sudetów od -5 do -2 st. C, w Suwałkach 6 st. C.

Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, w niektórych miejscach z większymi przejaśnieniami. W większości kraju wystąpią przelotne opady deszczu, a na północy również deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Wiatr na ogół umiarkowany, nad morzem silny i porywisty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej