RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Falcon 9 wystartował. Czwórka astronautów na pokładzie

Podróż do orbitującej 400 km nad Ziemią ISS będzie trwać niemal 24 godziny (fot. Joe Raedle/Getty Images)
Podróż do orbitującej 400 km nad Ziemią ISS będzie trwać niemal 24 godziny (fot. Joe Raedle/Getty Images)

Należąca do SpaceX rakieta Falcon 9 udanie wystartowała z bazy NASA na Florydzie w misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Wspólna misja NASA i SpaceX

zobacz więcej

Jest to pierwszy załogowy start rakiety i kapsuły użytej już we wcześniejszych misjach.

Na pokładzie wyprodukowanej przez SpaceX kapsuły Crew Dragon, nazwanej Endeavor, jest czworo astronautów: dowódca misji Shane Kimbrough, pilot Megan McArthur, Japończyk Akihiko Hoshide i reprezentujący Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) Francuz Thomas Pesquet.

Podróż do orbitującej 400 km nad Ziemią ISS będzie trwać niemal pełne 24 godziny. Obie części rakiety odłączyły się od kapsuły, a część używana w pierwszej fazie lotu samodzielnie wylądowała na dronie-statku nazwanym „Of Course I Still Love You” na Atlantyku.
<
Kapsuła porusza się z prędkością ponad 27 tys. km/h.

Kolejna misja NASA i firmy SpaceX


Jest to już też trzecia wspólna załogowa misja NASA i firmy SpaceX miliardera Elona Muska i trzecia w ciągu 11 miesięcy, co jest nadzwyczajnie szybkim tempem. Użyta do piątkowego startu rakieta Falcon 9 jest tą samą, za pomocą której odbyła się pierwsza pełna misja transportu astronautów na ISS w listopadzie 2020 r. Partnerstwo agencji z prywatną firmą Muska pozwoliło NASA w ubiegłym roku na ponowne rozpoczęcie załogowych lotów na ISS po dziewięcioletniej przerwie, podczas której amerykańscy astronauci byli wynoszeni na orbitę za pomocą rosyjskich rakiet startujących z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej