RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wirusolog o liczbie zakażeń: Jak na piątek, to wynik nie jest zły

W piątek o 10 858 nowych zakażeniach koronawirusem (fot. PAP/Leszek Szymański)
W piątek o 10 858 nowych zakażeniach koronawirusem (fot. PAP/Leszek Szymański)

Jak na piątek, to wynik nie jest zły, zakażonych koronawirusem jest mniej niż tydzień temu – ocenił w rozmowie wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Aktywność fizyczna ma gigantyczny wpływ na przebieg COVID-19

Ryzyko zgonu z powodu COVID-19 jest aż o 150 proc. wyższe w grupie nieaktywnych fizycznie osób w porównaniu z ludźmi, którzy regularnie ćwiczą co...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Ministerstwo Zdrowia
poinformowało o 10 858 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 539 osób.

Optymistyczne zdaniem prof. Guta jest to, że liczba zakażonych spada; jednak obawy budzi wciąż wysoka liczba zgonów.

– Za dużo mamy zgonów, za długo utrzymuje się wysoka liczba, żeby wskazać, że jest to wyłącznie pozostałość po trzeciej fali zakażeń. Jedynie częściowo możemy tę sytuację tak tłumaczyć, biorąc pod uwagę, że współczesna medycyna potrafi długo utrzymywać przy życiu nawet w przypadkach beznadziejnych – powiedział prof. Gut.

Chorzy za późno zgłaszają się do lekarza


Wskazał, że „w statystyce zgonów niestety jesteśmy rekordzistami w UE, co wskazuje, że wciąż za późno chorzy zgłaszają się do lekarza”.

– Próbują leczyć się sami, dzwonią do lekarza dopiero, gdy ich stan znacznie się pogarsza. Lekarz powinien mieć pacjenta od pierwszych dni choroby pod kontrolą, żeby móc na czas reagować, jak coś się dzieje, bo pamiętajmy, że leczenie COVID-19 jest do tej pory wyłącznie objawowe – zaznaczył.

Wirusolog wskazał, że szybki kontakt z lekarzem jest ważny również dlatego, żeby potwierdzić zakażenie koronawirusem, odizolować chorego, a tym samym przerwać łańcuch zakażeń. Zdaniem prof. Guta wciąż zbyt wielu chorych na COVID-19 jest w stanie ciężkim.

Koronawirus dotarł pod Mount Everest

Przynajmniej jedna osoba w obozie u stóp Mount Everest ma być zarażona koronawirusem – informuje portal dw.com. Według amerykańskiego magazynu...

zobacz więcej

Resort zdrowia poinformował, że w szpitalach leży 28 994 chorych z COVID-19, a 3223 z nich jest podłączonych do respiratorów. Tydzień wcześniej, 16 kwietnia, ministerstwo informowało, że w szpitalach przebywa 32 781 pacjentów, w tym – 3425 pod respiratorem.

– To niewielki spadek. Odsetek osób w stanie ciężkim nie powinien przekraczać 1 proc., u nas przekracza – stwierdził prof. Gut.

W obecnej sytuacji wirusolog za słuszne uważa regionalne luzowanie obostrzeń. – Tam, gdzie sytuacja jest dobra, pewne rzeczy można poluzować; tam gdzie się nie poprawiła, zdecydowanie nie. Oceniane są poszczególne działania, na razie nie otwiera się siłowni, restauracji – powiedział.

Przeczytaj też: Dworczyk: W sobotę zostanie wykonane 10-milionowe szczepienie

źródło:

Zobacz więcej