RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent: Celem jest całkowite wdrożenie Porozumienia Paryskiego

Dyskutujemy na temat polityki klimatycznej, tego zasadniczego wyzwania, które stawiają sobie wszystkie odpowiedzialne państwa, czyli niedopuszczenia do wzrostu temperatury na Ziemi powyżej 1,5 stopnia, aby wdrożyć całkowicie porozumienie paryskie – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Pierwsze spotkanie Biden – Xi na wirtualnym szczycie klimatycznym

Przywódca Chin Xi Jinping weźmie w czwartek udział w wirtualnym szczycie klimatycznym, na który prezydent USA Joe Biden zaprosił głowy państw....

zobacz więcej

– Od wczoraj dyskutujemy na temat polityki klimatycznej, wyzwań polityki klimatycznej, tego zasadniczego wyzwania, które stawiają sobie wszystkie odpowiedzialne państwa i ich władze, czyli niedopuszczenia do wzrostu temperatury na Ziemi powyżej 1,5 st. – powiedział Duda.

Prezydent wskazał, że dyskusje ogniskują się wokół tego, aby „wdrożyć całkowicie Porozumienie Paryskie”.

– Mówimy, że jesteśmy tu w awangardzie, to prawda, że podczas COP24 w Katowicach to my przygotowaliśmy »Katowice Rulebook« i zasadę »Just Transition« – zasadę sprawiedliwej transformacji i takich zmian, które realizują potrzebę ochrony środowiska, realizowania polityki i efektów zrównoważonego rozwoju, ale takiej, która uwzględnia też potrzeby tych co żyją tu i teraz, których te zmiany będą bezpośrednio dotyczyły – powiedział prezydent.

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy


Andrzej Duda podkreślił, że „chodzi o poziom życia, miejsca pracy, wszystkie te elementy, które stanowią, że można mówić, że jesteśmy w państwie wysokorozwiniętym, które zapewnia swoim obywatelom minima socjalne, godziwy poziom życia i ma ambicje rozwoju gospodarczego”.

Jak ocenił, „te elementy niełatwo jest połączyć”.

Zobacz także: Ekologia? Tak, ale dla niektórych głównie na pokaz

Morawiecki: Koszt transformacji energetycznej musi być właściwie rozłożony

Wszystkie nasze działania muszą prowadzić do tego, żeby koszt transformacji energetycznej był rozłożony właściwie; grupy najmniej uposażone muszą...

zobacz więcej

– Ta zmiana (w sektorze energetycznym – red.) jednak w moim przekonaniu jest nie tylko obciążeniem, ale w jakimś sensie też wielką szansą rozwojową, szansą wejścia w rzeczywistość gospodarczą, przemysłową, prawdziwie innowacyjną. Ona wymusza na nas nie tylko korzystanie z tych innowacji, ale, wierzę w to głęboko, szukanie tych innowacji – powiedział prezydent.

Sprecyzował, że chodzi o wspieranie prac badawczo-rozwojowych, które do tych innowacji zmierzają. Dodał, że bardzo liczy na to, że jedną z korzyści dla naszego kraju będzie także korzyść dla polskiej nauki, dla polskich uczelni, które będą prowadziły różne zadania badawcze.

Transformacja w energetyce szansą rozwojową


– Dzisiaj mamy niewątpliwy problem (...), że rzeczywiście mamy z bardzo ostatnio niepopularnego węgla pochodzącą większość energii elektrycznej w naszym kraju i nie ma żadnych wątpliwości, że musimy w tym zakresie dokonać zmiany – powiedział prezydent.

Gróbarczyk: Wodę w Polsce będziemy zatrzymywać poprzez rozwój retencji

– Wodę w Polsce będziemy zatrzymywać poprzez rozwój retencji, program obejmuje inwestycje, począwszy od wielkich zbiorników wodnych, po...

zobacz więcej

Prezydent powiedział, powołując się na rozmowę z ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką, że w zeszłym roku udział energii pochodzącej z węgla spadł poniżej progu 70 proc.

– Zwiększył się bardzo udział energii odnawialnej, bo takie programy organizowane i realizowane przez rząd w ostatnim czasie, jak Twój Prąd, przyniosły jednak efekty. Tych paneli fotowoltaicznych na domach (...) jest coraz więcej w naszym kraju – powiedział.

Energii z węgla nie zastąpimy energią z elektrowni wodnych


– Musimy pamiętać, że jesteśmy dużym krajem i jeżeli rzeczywiście mamy odchodzić od węgla, a tego się od nas oczekuje (...), musimy w jakiś sposób tę energię zastąpić. Na pewno nie zastąpimy jej energią wytwarzaną z wody, czyli z naszych rzek, ponieważ jesteśmy krajem w większości jednak nizinnym. Nie mamy takich warunków naturalnych, geograficznych, żebyśmy mogli na to liczyć, że ta energia da się u nas wytworzyć – powiedział prezydent.

Dodał, że tylko 1,8 proc. energii w miksie energetycznym pochodzi z elektrowni wodnych. – Musimy znaleźć inne źródło – podkreślił.

Prezydent ocenił, że problemem jest transformacja „tych obszarów, na których dzisiaj przemysł wydobywczy działa, gdzie zatrudnione są setki tysięcy ludzi i jest pytanie, co z nimi”.

Ułatwienia w programie „Czyste powietrze”. Sprawdź, jak to działa

Ogólnopolska infolinia programu „Czyste Powietrze” oraz rozszerzona baza urządzeń i materiałów, spełniających wymagania techniczne określone w...

zobacz więcej

– To musi być proces, nikt odpowiedzialny nie zamknie z dnia na dzień kopalń, nie powie, że musimy to zrobić – powiedział Duda. Jego zdaniem gdyby tak się stało, Polska nie miałaby energii elektrycznej, a tysiące rodzin skazałoby to na nędzę.

– Naszym zadaniem jest stworzyć takie reguły, żeby umożliwić tym ludziom przebranżowienie się, wykonywanie nowych zawodów, aby w tych miejscach, gdzie zagrożenie jest największe, położyć jak największy nacisk na kształcenie – mówił prezydent wskazując, że chodzi o regiony z największymi związkami z górnictwem.

Umożliwić przebranżowienie się


– To proces, który jest wyzwaniem z punktu widzenia przyszłości, zrównoważonego rozwoju, ale i rozwoju gospodarczego Polski, który dzięki nowoczesnym technologiom ma zaprowadzić Polskę do grona najlepiej funkcjonujących gospodarczo krajów, gdzie jest najwyższy poziom życia – tłumaczył Duda, wskazując, że to intencja wszystkich uczestników debat o klimacie.

– Jest mowa o bilionie 600 mld na transformację. To kwoty niewyobrażalne, ale co jest najważniejsze – jeśli te pieniądze będą, istotne, aby zostały optymalnie wydane i żeby zapewnić przynależność naszego kraju do grona państw nowoczesnych – podsumował Duda.

źródło:

Zobacz więcej