RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest nowa prognoza na majówkę. Co wynika z modelu IMGW?

Zapowiada się ciepła, lecz nie upalna majówka (fot. Forum/ Andrzej Hulimka)
Zapowiada się ciepła, lecz nie upalna majówka (fot. Forum/ Andrzej Hulimka)

IMGW opublikowało nową prognozę pogody na długi weekend majowy, czyli majówkę. Z modelu IMGW-TWS wynika, że temperatura maksymalna w prawie całym kraju może przekroczyć 20 st.

Mamy prognozę pogody na czerwiec, lipiec i sierpień. Na takie wakacje czekaliśmy

Meteorolodzy IMGW opracowali długoterminową prognozę pogody na czerwiec, lipiec i sierpień 2021. Synoptycy przewidują, że czeka nas upalne lato z...

zobacz więcej

Prognoza pogody na majówkę. IMGW publikuje wyniki modelu


IMGW komunikacie poinformowało o najnowszych wynikach opracowywanego w Centrum Modelowania Meteorologicznego modelu IMGW-TWS. Synoptycy informują, że najświeższa prognoza pogody na majówkę zapowiada się optymistycznie; jest nadzieja na ciepły weekend.

Instytut wyjaśnia, że model IMGW-TWS wykonuje prognozę zakresu minimalnej i maksymalnej temperatury, jaka powinna wystąpić w okresie jednej dekady miesiąca (10 dni).

I tak w pierwszej dekadzie maja model wskazuje, że najchłodniej będzie na północnym wschodzie kraju oraz w górach. „Temperatura minimalna w tych regionach oscylować będzie od -1 do 9 st. (w szczytowych partiach górskich od -6 do 5 st.)” – podaje IMGW.

Nieco cieplej powinno być w pozostałych częściach kraju. Miejscami w centrum i na zachodzie, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej, możliwa temperatura minimalna w zakresie od 3 do 12 st.

Model pokazuje, że najcieplej będzie głównie w południowych, zachodnich i centralnych regionach Polski. „Temperatura maksymalna wahać się tam będzie od 12 do 24 st. Niższych wartości temperatury maksymalnej od 9 do 21 st. spodziewać się można przeważnie na północy i w górach (w szczytowych partiach od -1 do 10 st.)” – wskazano.

Prezentowana prognoza jest wynikiem obliczeń numeryczno-statystycznego modelu pogodowego IMGW-TWS i nie jest weryfikowana przez synoptyków.
Gdzie będzie najcieplej? (fot. IMGW)
Gdzie będzie najcieplej? (fot. IMGW)

źródło:
Zobacz więcej