RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zagranie Zandberga. Zacytował deklarację Budki z 2020 r.

Adrian Zandberg przypomniał słowa Borysa Budki (fot. PAP/Marcin Obara)
Adrian Zandberg przypomniał słowa Borysa Budki (fot. PAP/Marcin Obara)

Aby uruchomić Fundusz Odbudowy, który ma złagodzić skutki kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, kraje członkowskie muszą zatwierdzić decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Za ratyfikacją funduszu opowiada się Lewica, wciąż nie wiadomo jednak, jak będą głosować inni politycy opozycji, w tym KO. Współzałożyciel partii Razem Adrian Zandberg przypomniał w tym kontekście deklarację lidera Platformy Borysa Budki z zeszłego roku.

„Głosowanie przeciw Funduszowi Odbudowy byłoby przeciw interesom Polski”

Głosowanie przeciwko Funduszowi Odbudowy będzie głosowaniem przeciwko ważnym interesom gospodarczym Polski – powiedział w poniedziałek rzecznik...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej w Gdańsku, iż „jest wysoce prawdopodobne, że proces ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE, koniecznej do uruchomienia środków z unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19, ruszy na początku maja”.

Za ratyfikacją funduszu opowiedzieli się już m.in. poseł Lewicy Adrian Zandberg i lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Z kolei Katarzyna Lubnauer z KO uważa, że opozycja nie powinna być za ratyfikacją decyzji ws. Funduszu Odbudowy, jeśli rząd nie zgodzi się na jej warunki.

KO stawia warunki


– Jeżeli rząd nie zgodzi się na warunek opozycji, by powołać specjalną agencję, która będzie miała wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy, opozycja nie powinna głosować za ratyfikacją decyzji w sprawie Funduszu Odbudowy – mówiła w poniedziałek w w radiu TOK FM.

Zandberg przypomniał właśnie w mediach społecznościowych, jak pod koniec grudnia 2020 r. wypowiadał się na ten temat Borys Budka. Lider PO był pytany przez „Rzeczpospolitą”, czy „KO zagłosuje za ratyfikacją Funduszu Odbudowy, kiedy pojawi się w Sejmie”

„Zawsze będziemy wspierać racjonalną, dobrą politykę zagraniczną rządu. I dzisiaj, gdy słyszę głosy niektórych komentatorów, którzy mówią, że to jest szansa, by zagrać na nosie PiS-owi i doprowadzić do upadku rządu, dzięki głosowaniu przeciwko temu funduszowi, to burzy się we mnie krew” – mówił Budka.

„Są granice politycznego wyrachowania. Jeżeli ratyfikacja zostanie przedstawiona w takiej formie jak na szczycie UE i jak zaakceptował to PE, będziemy to popierać, bo to jest w interesie Polaków i polskiej gospodarki, a nie tego czy innego rządu” – deklarował przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Czytaj także: Kwaśniewski o Funduszu Odbudowy: Piłka po stronie premiera

źródło:
Zobacz więcej