RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosja wyrzuca pięciu polskich dyplomatów

Rosja wydala pięciu polskich dyplomatów z Moskwy. Na opuszczenie kraju mają czas do połowy przyszłego miesiąca – informuje korespondent TVP w Rosji Tomasz Jędruchów. – Przyjmujemy do wiadomości decyzję Rosji, zastrzegamy sobie prawo do adekwatnej reakcji – mówił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Polski ambasador w Moskwie wezwany przez rosyjskie MSZ

Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski został wezwany do MSZ Rosji; dyplomata przybył tam w piątek około godz. 11 (godz. 10 w Polsce). Według...

zobacz więcej

MSZ Rosji oświadczyło, że wezwało ambasadora RP w Moskwie Krzysztofa Krajewskiego i przekazało mu swój protest z powodu wcześniejszego uznania przez Polskę za osoby niepożądane trzech pracowników ambasady Rosji w Warszawie.

Resort wyjaśnił, że w reakcji na działania strony polskiej uznał za osoby niepożądane pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie.

Działania Polski rosyjskie MSZ określiło jako „prowokacyjne”. Oświadczyło także, że „Warszawa świadomie realizuje kurs na dalszą degradację i niszczenie relacji dwustronnych”.

Ministerstwo oznajmiło, że to działania strony polskiej sprawiły, iż „w ciągu ostatnich kilku lat kontakty z Rosją były faktycznie zamrożone”. Zarzucono Polsce m.in. „próby torpedowania rosyjskich projektów energetycznych” i „antyrosyjską kampanię informacyjną na szeroką skalę”.

Odpowiedź polskiego MSZ


– Nasz ambasador był dziś w rosyjskim MSZ, odebrał notę, której się spodziewaliśmy, ponieważ rosyjski MSZ zapowiedział to już wcześniej na stronie internetowej – powiedział dziennikarzom wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

– Odnotowujemy to, przyjmujemy do wiadomości, zastrzegamy sobie prawo do adekwatnej reakcji – dodał. 15 kwietnia ambasadorowi Rosji w Warszawie wręczono notę dyplomatyczną, zawierającą informację o uznaniu za osoby niepożądane trzech pracowników rosyjskiej placówki. W komunikacie polskie MSZ wyjaśniło, że „podstawą takiej decyzji było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej”.

MSZ wyjaśniło także wówczas, że „Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi w dniu 15 kwietnia 2021 roku przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze, to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej”.

źródło:
Zobacz więcej