RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kwaśniewski o Funduszu Odbudowy: Piłka po stronie premiera

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski zabrał głos ws. Funduszu Odbudowy (fot. PAP/Adam Warżawa)
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski zabrał głos ws. Funduszu Odbudowy (fot. PAP/Adam Warżawa)

Opozycja powinna rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim o poparciu Funduszu Odbudowy, przedstawiając swoje propozycje i warunki – uważa Aleksander Kwaśniewski. Jednocześnie w opinii byłego prezydenta „piłka w tej sprawie jest po stronie premiera”.

„Głosowanie przeciw Funduszowi Odbudowy byłoby przeciw interesom Polski”

Głosowanie przeciwko Funduszowi Odbudowy będzie głosowaniem przeciwko ważnym interesom gospodarczym Polski – powiedział w poniedziałek rzecznik...

zobacz więcej

Aleksander Kwaśniewski pytany, co powinna zrobić opozycja ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy.

– Polecałbym taki scenariusz, żeby odbyły się poważne rozmowy z rządem, z premierem Morawieckim, dlatego że to jemu powinno zależeć na tym, żeby ten program został przyjęty, szczególnie że sam ma problemy we własnym obozie – uważa Kwaśniewski.

Premier Morawiecki jest tym, który negocjował ten pakiet i podpisał go, więc powinien wykazać się gotowością do rozmów z opozycją, bo on potrzebuje głosów – podkreślił były prezydent.

Opozycja powinna rozmawiać


Według niego opozycja powinna też rozmawiać, przedstawiając swoje warunki w dwóch kierunkach. – Po pierwsze, żeby były zrealizowane jakieś wstępne postulaty opozycji, a dwa: żeby był czytelny, transparentny system kontroli nad wydawaniem tych środków – zaznaczył Kwaśniewski. – Gdyby udało się (porozumieć) w trakcie tych rozmów – na które jest jeszcze czas, bo rozumiem, że głosowania odbędą się nie wcześniej niż w drugiej połowie maja – wtedy można by dla tego projektu uzyskać istotne, szerokie poparcie; ale inicjatywa jest mniej po stronie opozycji, a bardziej po stronie premiera Morawieckiego – ocenił.

„Brak ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE byłby porażką Polski”

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel ocenił w TVP Info, że jeśli projekt ustawy o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej nie zostanie przyjęty,...

zobacz więcej

Zdaniem Kwaśniewskiego „gdyby premier przegrał głosowania w tej sprawie w Sejmie, nie uzyskał poparcia większościowego ze strony swojego obozu, a opozycja zagłosowała przeciwko, to jest jego koniec; więc tym bardziej powinien zatroszczyć się o to, żeby program potrzebny dla Europy i dla Polski przeszedł”.

Pytany, czy opozycja może zagłosować przeciw ratyfikacji zasobów własnych UE, były prezydent przyznał, że może tak się zdarzyć.

– Może zagłosować przeciw uznając, że nie są spełnione warunki kontroli wydawania tych środków – ocenił.

Warto uniknąć tarapatów


– Jeżeli opozycja będzie głosować przeciw, to ona będzie bardziej głosować przeciw rządowi, a nie przeciwko programowi. Ale to nie zmienia faktu, że wszyscy będziemy w tarapatach i w Europie, i w Polsce i tego by warto uniknąć – dodał Kwaśniewski.

Jak przyznał, ws. Funduszu Odbudowy spotkał się z przedstawicielami Lewicy i doradzał im w takim duchu, aby rozmawiali z premierem, przedstawiając swoje postulaty.

Krajowy Plan Odbudowy. Morawiecki ujawnił szczegóły

– Chcemy, żeby Krajowy Plan Odbudowy był prawdziwym impulsem rozwojowym, który znacząco poprawi jakość życia Polaków – powiedział w poniedziałek...

zobacz więcej

Pytany, czy według niego klub Lewicy jest za Funduszem Odbudowy, odparł, że w klubie jest różnica zdań. – Ale podchodzą do sprawy z wielką odpowiedzialnością – ocenił były prezydent.

W grudniu przywódcy państw UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-27 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 58 mld euro.

Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

Czym jest Krajowy Program Odbudowy?


KPO to dokument będący podstawą do gospodarowania środkami z Funduszu Odbudowy; nie będzie on procedowany jako projekt ustawy. Jednak by Fundusz Odbudowy został uruchomiony, państwa członkowskie, w tym parlamenty narodowe, muszą zatwierdzić decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE.

źródło:

Zobacz więcej