RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morawiecki: Koszt transformacji energetycznej musi być właściwie rozłożony

Wszystkie nasze działania muszą prowadzić do tego, żeby koszt transformacji energetycznej był rozłożony właściwie; grupy najmniej uposażone muszą mieć perspektywę zmiany – powiedział podczas szczytu klimatycznego Togetair premier Mateusz Morawiecki.

Pierwsze spotkanie Biden – Xi na wirtualnym szczycie klimatycznym

Przywódca Chin Xi Jinping weźmie w czwartek udział w wirtualnym szczycie klimatycznym, na który prezydent USA Joe Biden zaprosił głowy państw....

zobacz więcej

– Czyste środowisko, czysty klimat, piękne rzeki, czyste powietrze to jest nasz narodowy cel. Można powiedzieć, że jest to wielkie społeczne wyzwanie, ale i nasz cel, od którego na pewno nie odstąpimy – powiedział podczas otwarcia trzeciego dnia obrad szczytu premier.

– Musimy w związku z tym przebudować bardzo wiele elementów naszego życia gospodarczego i społecznego; ale ten cel musi uwzględniać pewną nadrzędną wartość – życie całego społeczeństwa – stwierdził szef rządu.

Jak podkreślił, w Polsce są szerokie kręgi społeczeństwa, które nie mogą ponosić zasadniczego kosztu transformacji energetycznej.

Koszty transformacji


– Wszystkie nasze działania muszą prowadzić do tego, by koszt transformacji był rozłożony właściwie; grupy najmniej uposażone, najbardziej uzależnione od dotychczasowego modelu energii muszą mieć perspektywę zmiany i my się o nią staramy. To również jest nasze zobowiązanie i cel, by doprowadzić do transformacji, która będzie sprawiedliwa społecznie – powiedział Morawiecki. Premier zaznaczył, że element społeczny muszą uwzględniać wszystkie wynegocjowane na transformację energetyczną środki w ramach Unii Europejskiej, ale też fundusze, które będą wydatkowane w kraju.

Zobacz także: Szanuj wodę! Dołącz do programu „Moja Woda”

Gróbarczyk: Wodę w Polsce będziemy zatrzymywać poprzez rozwój retencji

– Wodę w Polsce będziemy zatrzymywać poprzez rozwój retencji, program obejmuje inwestycje, począwszy od wielkich zbiorników wodnych, po...

zobacz więcej

Jak mówił szef rządu, „to że powietrze będzie czystsze, że będziemy zdrowsi dzięki temu, że nasze samochody, autobusy nie będą jeździły na ropę, benzynę, tylko wreszcie będą elektryczne, wodorowe lub napędzane będą jeszcze innymi czystymi paliwami i – to bardzo duża wartość”.

Premier jednocześnie podkreślił, że z perspektywy Polski, która jest wielkim importerem ropy naftowej i gazu ziemnego, ten cel jest niezwykle istotny z powodu kosztów. – Ważne, żebyśmy przeszli na transport niskoemisyjny i zeroemisyjny, elektryczny bądź wodorowy, również z tego względu, że wydajemy rokrocznie 50-70 i więcej miliardów złotych – wskazał szef rządu.

Nasz cel to elektromobilność, postawienie na czysty transport w miastach, w mniejszych miejscowościach, na elektryczne autobusy i samochody. To cel, który został zauważony przez nas parę lat temu i bardzo mocno jest promowany, a jednocześnie dzisiaj staje się coraz istotniejszy na arenie międzynarodowej. Staje się coraz wyraźniej celem numer jeden w polityce klimatycznej bardzo wielu krajów – powiedział Morawiecki.

Sprawiedliwie dzielić obciążenia


Morawiecki podkreślił, że proces transformacji energetycznej i gospodarczej musi się odbyć w sprawiedliwym środowisku, sprawiedliwie dzieląc wszystkie obciążenia, które się w tej sytuacji pojawią.

Ułatwienia w programie „Czyste powietrze”. Sprawdź, jak to działa

Ogólnopolska infolinia programu „Czyste Powietrze” oraz rozszerzona baza urządzeń i materiałów, spełniających wymagania techniczne określone w...

zobacz więcej

– A dzięki temu będziemy mieli do czynienia z ogromną poprawą bilansu handlowego (...), bilansu rachunku bieżącego, a w ślad za tym – z zasadniczą poprawą naszej międzynarodowej pozycji walutowej netto – powiedział szef rządu.

Dodał, że to są wartości budżetowe i makroekonomiczne, ale tak naprawdę „arcypolskie – to właśnie Polska i Polacy skorzystają na tak rozumianej transformacji”.

– Te wielkie środki chcemy użyć nie tylko na poprawę jakości powietrza, ale także, może przede wszystkim, na poprawę jakości życia Polaków, na poprawę służby zdrowia. Ten proces jest ze sobą powiązany, patrzę na to całościowo – wyjaśnił premier.

Premier chce wsparcia regionów pieniędzmi z UE


Zaznaczył, że chce, żeby regiony Polski, a szczególnie Górny Śląsk, były wsparte nie tylko ze strony budżetu polskiego, ale także żeby były wsparte ze strony polityki klimatycznej UE.

Zobacz także: Rosną nakłady na ochronę środowiska i gospodarkę wodną 

– To właśnie dlatego wynegocjowaliśmy ogromne pieniądze w zeszłym roku z Krajowego Programu Odbudowy i w ramach umowy partnerstwa, która zawiera także Fundusz Spójności. Te bezprecedensowe fundusze dotrą do Polski już wkrótce – poinformował premier. I podkreślił, że „to pieniądze, jakich w historii Polski do tej pory nie było”.

źródło:

Zobacz więcej