RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Naukowcy policzyli, ile piwo ma bąbelków

Bąbelki lekko podrażniają nozdrza, intensyfikując doznania z degustacji (fot. Shutterstock/ Syda Productions)
Bąbelki lekko podrażniają nozdrza, intensyfikując doznania z degustacji (fot. Shutterstock/ Syda Productions)

Najnowsze

Popularne

Po przelaniu małego piwa do szklanki może w nim pojawić się od 200 tys. do 2 mln bąbelków dwutlenku węgla. Do ich powstawania przyczyniają się nierówności w naczyniu.

Ślady miodu na ceramice sprzed tysięcy lat

Na fragmentach afrykańskiej ceramiki sprzed 3,5 tys. lat odkryto śladowe ilości miodu, co świadczy o pozyskiwaniu go od dzikich pszczół – piszą...

zobacz więcej

Po przelaniu piwa z butelki lub puszki do szklanki powstają w nim strumienie małych, unoszących się w górę bąbelków, które potem tworzą pianę na szczycie. Uwalniający się z nich dwutlenek węgla to ważny element smaku najpopularniejszego napoju alkoholowego świata. Bąbelki lekko podrażniają nozdrza, intensyfikując doznania z degustacji.

Naukowcy z Université de Reims Champagne-Ardenne postanowili przyjrzeć się bąbelkom z naukowego punktu widzenia. Jak wyjaśniają, szczególnie popularne jasne piwa powstają w czasie tzw. zimnej fermentacji, kiedy to cukry zamieniane są w alkohol i dwutlenek węgla.

Skąd się biorą bąbelki w piwie?


W czasie pakowania do piwa być dodawana jeszcze dodatkowa porcja CO2. To dlatego po otwarciu puszki lub butelki można usłyszeć wyraźne syczenie, a kiedy przelewa się piwo do szklanki, pojawiają się liczne bąbelki. Badacze wcześniej już stwierdzili, że kieliszek szampana może uwolnić nawet milion bąbelków.

Przeczytaj też: Alkohol wspiera budżet. W 2020 r. wydaliśmy więcej niż rok wcześniej

Podjadanie wieczorami a wydajność w pracy. Są wyniki badań

Sięganie wieczorową porą po kaloryczne przekąski negatywnie wpływa nie tylko na sylwetkę, ale także zdrowie i samopoczucie. Okazuje się, że ten...

zobacz więcej

W eksperymentach opisanych teraz na łamach „ACS Omega” zmierzyli najpierw ilość dwutlenku węgla rozpuszczonego w typowym piwie krótko po przelaniu do szklanki w sposób. jakiego używają barmani, aby zmniejszyć ilość piany.

Potem obliczyli, że gaz spontanicznie zaczyna łączyć się w bąble przy nierównościach w szkle wynoszących ponad 1,4 mikrometra. Następnie za pomocą szybkiej fotografii zaobserwowali, że kiedy bąbelki się unoszą – rosną, chwytając dodatkowe porcje gazu, który ostatecznie uwalniany jest na zewnątrz.

Ponieważ stężenie CO2 powoli spada, powstawanie bąbelków ulega z czasem wygaszeniu. Według szacunków naukowców nieco ponad ćwierć litra piwa (pół pinty) uwalnia od 200 tys. do 2 mln bąbelków.

Co zaskoczyło badaczy?


Co zaskoczyło badaczy, piwo i szampan różnie reagują na nierówności szkła naczynia. W miejscach, gdzie nierówności te są większe, w piwie tworzy się więcej bąbelków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej