RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Dworczyk: W sobotę zostanie wykonane 10-milionowe szczepienie

„Widać, że dynamika szczepień jest pozytywna” (fot. PAP/Leszek Szymański)
„Widać, że dynamika szczepień jest pozytywna” (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

W sobotę zostanie wykonane 10-milionowe szczepienie, mamy nowy rekord dzienny – w czwartek zostało zaszczepionych 297 tysięcy osób; widać, że dynamika szczepień jest pozytywna – powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Szczepienia wśród rodzin pracowników dużych firm? Wiceminister zdrowia komentuje

O tym, że rozważane jest wprowadzenie szczepień nie tylko wśród pracowników dużych firm, ale również wśród członków ich rodzin poinformował w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Dworczyk pytany był w Programie Pierwszym Polskiego Radia, jak wygląda frekwencja, jeśli chodzi o rejestrację na szczepienia wśród osób w średnim wieku.

Notujemy zainteresowanie w dniu otwarcia, gdy rozpoczyna się rejestracja, na poziomie między 60 a 70 tys. osób. Później każdego dnia osoby z tego rocznika zapisują się dalej. Myślę, że za jakiś tydzień będzie można powiedzieć procentowo, ilu 50-latków się zapisało – powiedział szef KPRM.

– Na razie mamy podsumowania, które mówią o tym, że powyżej 70 proc. osób powyżej 70. roku życia zarejestrowało się bądź zaszczepiło przeciw COVID–19 i ponad 55 proc. osób między 60. a 69. rokiem życia jest zarejestrowanych bądź już zaszczepionych – wskazywał.

Zobacz także: Lockdown w szkołach. Minister Czarnek mówi o powrocie kolejnych klas 

Jak dodał, ta liczba wzrasta. – Dziennie między 250 a 300 tys. osób łącznie rejestruje się na konkretne daty szczepień – zaznaczył.

Kiedy zostaną otwarte restauracje i hotele? Minister zdrowia podał termin

– Za tydzień podamy dokładny harmonogram otwierania poszczególnych gałęzi gospodarki – powiedział Adam Niedzielski. Ze słów ministra zdrowia...

zobacz więcej

Pytany, czy liczby osób w wieku średnim rejestrujących się na szczepienia są zadowalające, odparł: „Trudno oceniać to w kategoriach zadowolenia bądź jego braku”.

– Bez wątpienia jest tak, że wśród starszych szczepienia cieszyły się większym zainteresowaniem. Teraz dla społeczeństwa wyzwaniem jest, by podobne zainteresowanie docelowo było wśród osób młodszych – zaznaczył. Jak dodał, „to wszystko jest przed nami”.

Na pytanie, kiedy możemy spodziewać się bardzo dużego przyspieszenia, jeśli chodzi o dostawy szczepionek do Polski, odpowiedział, że „jeżeli zostaną utrzymane te zapowiedzi, jeżeli nic się nie zmieni, (...) to pod koniec maja czy na przełomie maja i czerwca dopiero powinniśmy uzyskać taki komfort, że dla wszystkich punktów, które chcą szczepić, są szczepionki”.

Zobacz także: Matury i egzaminy ósmoklasisty: MEiN podaje szczegóły, także na następne lata 

– Ale może trochę uda się to przyspieszyć, my w każdym razie działamy na rzecz takich zmian – dodał.

„Tempo szczepień na dobrym poziomie”


Jak ocenił szef KPRM, „tempo szczepień jest na dobrym poziomie”. – Jutro (...) wykonane zostanie 10-milionowe szczepienie. Mamy nowy rekord dzienny – wczoraj było dokładnie 297 tys. zaszczepionych; widać, że ta dynamika jest pozytywna – zauważył.

Słowacja otwiera siłownie i ogródki restauracyjne

Premier Słowacji Eduard Heger poinformował, że od poniedziałku będą mogły działać tarasy i ogródki restauracyjne oraz centra fitness. Podziękował...

zobacz więcej

Pytany był też, kiedy wszystkie punkty szczepień, również te nowe, będą działały na pełnych obrotach, odparł, że „to jest związane właśnie z dostępnością do szczepionek”. – Więc też trzeba sobie powiedzieć, że to będzie koniec maja, najdalej przełom maja i czerwca – powiedział.

Dworczyk pytany był też, jak ocenia współpracę w kwestii szczepień z samorządami, m.in. zarządzającymi największymi polskimi miastami.

– Jestem przekonany, że absolutnie znakomita większość czy niemal wszyscy politycy, zarówno szczebla rządowego, jak i samorządowego chcą, by jak najszybciej powrócić do normalności, w konsekwencji chcą, by jak najwięcej osób było zaszczepionych – powiedział.

Współpraca z samorządami


– W naszych relacjach zdarzają się napięcia i złośliwości, wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Natomiast co do zasady ta współpraca, jak już odłoży się na bok różne wypowiedzi, na pewno nie wszystkie są potrzebne, (...) i popatrzy na samo działanie, to te działania oceniam pozytywnie – zaznaczył.

Dworczyk pytany był też o pojawiające się w niektórych krajach głosy, m.in. w USA, że być może akcję szczepień będzie trzeba za jakiś czas powtórzyć. Na pytanie, czy polski rząd się na to przygotowuje, odpowiedział: „My stworzyliśmy pewien system szczepień, który może funkcjonować nie tylko dziś, ale również i w przyszłości”.– Ale oczywiście o tym, czy będą potrzebne dodatkowe szczepienia, czy trzeba będzie powtarzać te zabiegi, muszą zdecydować lekarze i naukowcy – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej