
Powinniśmy rozpocząć dyskusję na temat paszportu covidowego, bo jest to temat bardzo złożony. Np. w przypadku osób, które nie mogą się zaszczepić, należałoby rozważyć odpowiedni ekwiwalent takiego dokumentu – wskazał prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
O tym, że rozważane jest wprowadzenie szczepień nie tylko wśród pracowników dużych firm, ale również wśród członków ich rodzin poinformował w...
zobacz więcej
KORONAWIRUS – RAPORT
W Polsce i w krajach Unii Europejskiej rozpoczyna się dyskusja i prace koncepcyjne na temat tzw. paszportów covidowych, czyli dokumentów, które potwierdzają, że dana osoba nie jest nosicielem koronawirusa – została zaszczepiona, niedawno wyleczyła się z COVID-19 lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu na obecność wirusa. Certyfikaty te miałyby upoważniać do np. bezproblemowego przekraczania granic.
Zapytany o opinię na ten temat prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski powiedział, że jest to bardzo złożona i skomplikowana kwestia.
Sytuacja epidemiczna w Polsce jest nadal bardzo trudna, a liczba zgonów adekwatna do zakażeń i może utrzymywać się jeszcze przez kolejne dni na...
zobacz więcej
– Jeżeli zrobimy to przed wakacjami, takie jest parcie Greków, Włochów, Hiszpanów, Chorwatów - to powodujemy sytuację pewnej nierówności – ocenił Sutkowski.
Dlatego według eksperta wprowadzenie paszportów covidowych byłoby „złamanym kompromisem, dość ułomnym tworem”. W jego ocenie jest za wcześnie, by w europejskich regulacjach prawnych taki system powstał.
Sutkowski wskazał, że państwa południa są zainteresowane taką regulacją, bo to otwiera drogę do łatwiejszych wyjazdów i chęci ich podjęcia, chociaż nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. On sam nie jest przeciwnikiem takiego rozwiązania.