RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ekspert: Powinniśmy porozmawiać o paszporcie covidowym w Polsce

Zdaniem eksperta temat paszportu covidowego  jest złożony (fot. Guillermo Guterrez Carrascal/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Zdaniem eksperta temat paszportu covidowego jest złożony (fot. Guillermo Guterrez Carrascal/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Powinniśmy rozpocząć dyskusję na temat paszportu covidowego, bo jest to temat bardzo złożony. Np. w przypadku osób, które nie mogą się zaszczepić, należałoby rozważyć odpowiedni ekwiwalent takiego dokumentu – wskazał prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Szczepienia wśród rodzin pracowników dużych firm? Wiceminister zdrowia komentuje

O tym, że rozważane jest wprowadzenie szczepień nie tylko wśród pracowników dużych firm, ale również wśród członków ich rodzin poinformował w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W Polsce i w krajach Unii Europejskiej rozpoczyna się dyskusja i prace koncepcyjne na temat tzw. paszportów covidowych, czyli dokumentów, które potwierdzają, że dana osoba nie jest nosicielem koronawirusa – została zaszczepiona, niedawno wyleczyła się z COVID-19 lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu na obecność wirusa. Certyfikaty te miałyby upoważniać do np. bezproblemowego przekraczania granic.

Zapytany o opinię na ten temat prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski powiedział, że jest to bardzo złożona i skomplikowana kwestia.

Ekspert: Ważne ustalenie terminu


– Musi być jakiś margines dla osób, które nie mogą być zaszczepione i muszą mieć coś innego niż certyfikat szczepień jako element, który będzie równie skutecznie działał jak certyfikat szczepienia, czyli jakiś ekwiwalent – powiedział.

Taki ekwiwalent zdaniem doktora powinien być też dla tych, którzy chcą, ale nadal nie mogą się zaszczepić. Zwrócił uwagę, że ważne jest ustalenie terminu wprowadzenia takiego certyfikatu. Wskazał, że do jesieni większość osób chętnych w Europie będzie zaszczepionych albo zdeklarowanych, że chce się szczepieniu poddać.

Ekspert: Jeżeli zaniedbamy epidemię, może powstać u nas nowy wariant wirusa

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest nadal bardzo trudna, a liczba zgonów adekwatna do zakażeń i może utrzymywać się jeszcze przez kolejne dni na...

zobacz więcej

– Jeżeli zrobimy to przed wakacjami, takie jest parcie Greków, Włochów, Hiszpanów, Chorwatów - to powodujemy sytuację pewnej nierówności – ocenił Sutkowski.

Dlatego według eksperta wprowadzenie paszportów covidowych byłoby „złamanym kompromisem, dość ułomnym tworem”. W jego ocenie jest za wcześnie, by w europejskich regulacjach prawnych taki system powstał.

Sutkowski wskazał, że państwa południa są zainteresowane taką regulacją, bo to otwiera drogę do łatwiejszych wyjazdów i chęci ich podjęcia, chociaż nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. On sam nie jest przeciwnikiem takiego rozwiązania.

Możliwe różne rozwiązania


– Nie tyle nie mam zdania, co staram się zrozumieć złożoność tego procesu – podkreślił mówiąc, że warto rozpocząć na ten temat szerszą dyskusję.

Czytaj także: Paszport covidowy. Kraska: UE chce, by powstał do końca czerwca

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej