RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Lockdown w szkołach. Minister Czarnek mówi o powrocie kolejnych klas

Szkolny lockdown. Do kiedy potrwa? (fot.  PAP/Grzegorz Michałowski)
Szkolny lockdown. Do kiedy potrwa? (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Najnowsze

Popularne

Maj jest tym miesiącem, w którym wszyscy uczniowie mają szanse wrócić do nauki stacjonarnej, jeśli dynamika zakażeń utrzyma się w najbliższych dniach – powiedział Przemysław Czarnek. Minister edukacji podpisał nowe rozporządzenie o nauce zdalnej i stacjonarnej.

Minister Czarnek odznaczył dyrektora liceum. Wiceprezydent Łodzi zawiesiła go

Minister edukacji narodowej i nauki Przemysław Czarnek odznaczył medalem Komisji Edukacji Narodowej dyrektora XXXIV LO w Łodzi Dariusza Jakóbika,...

zobacz więcej

Minister Czarnek w Polskiego Radiu 24 był pytany o powrót do szkół i nowe rozporządzenie – od poniedziałku przyszłego tygodnia pozwala na pójście do nauki stacjonarnej dzieciom klas I-III w 11 województwach, które w czwartek podpisał.

– Czekałem na ten moment, żeby wrócić do nauki stacjonarnej w szkołach; od poniedziałku będzie się to odbywało hybrydowo, w jednym czasie w szkołach będzie do 50 proc. uczniów i tak będzie prze cały tydzień – wskazał minister.

Czarnek dodał, że po tym tygodniu nauki hybrydowej są szanse na to, żeby „otwierać kolejne województwa i przechodzić do jeszcze pełniejszej formy stacjonarnej”.

Kiedy powrót do szkół? Czarnek mówi o maju


– Mówimy też o wszystkich dzieciach i całej młodzieży szkolnej, maj jest tym miesiącem, w którym wszyscy mają szanse wrócić do nauki stacjonarnej, jeśli ta dynamika zakażeń utrzyma się w najbliższych dniach – oznajmił szef resortu edukacji.

Matury i egzaminy ósmoklasisty: MEiN podaje szczegóły, także na następne lata

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał szczegółowe zasady organizacji egzaminów zewnętrznych – egzaminów ósmoklasistów, matur i...

zobacz więcej

Pytany o matury stwierdził, że w tym roku będą one odbywać się „bez przeszkód w zaplanowanym terminie od 4 maja”. Później będą egzaminy ósmoklasistów.

Mówił też, że resort edukacji nie przewiduje dodatkowych zajęć podczas wakacji.

Dodatkowe zajęcia w wakacje?


Nie chcemy burzyć roku szkolnego. Od powrotu do nauki stacjonarnej już od maja będziemy chcieli uruchamiać zajęcia dodatkowe, żeby one jeszcze się odbywały, i od września będziemy spokojnie te zaległości nadrabiać – mówił.

Zapytany, czy nie jest za wcześnie na powrót do szkół, oznajmił, że do sprawy podchodzi „niezwykle ostrożnie”. – Dziś mamy szczepienia nauczycieli i miliony Polaków są już po szczepieniach, w kolejnych miesiącach kolejne miliony się zaszczepią; to zmienia całkowicie sytuację – mówił.

Czarnek przekazał też, że kolejne decyzje dotyczące nauki będą przekazywane w następnym tygodniu.

Częściowy powrót do szkół od 26 kwietnia. Jak będzie wyglądać nauka hybrydowa?

Od poniedziałku, 26 kwietnia, w jedenastu województwach uczniowie z klas I-III będą mieli zajęcia hybrydowo, a ci z pozostałych klas będą się uczyć...

zobacz więcej

Nowe rozporządzenie ministra edukacji


Od poniedziałku przedszkola, oddziały wychowania przedszkolnego – zerówki i inne formy wychowania przedszkolnego, po trzech tygodniach przerwy, znów działają w całym kraju stacjonarnie, tak samo żłobki i kluby malucha.

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie od 26 października.

Od 26 kwietnia w 11 województwach wprowadzona zostanie w klasach I-III szkół podstawowych nauka w systemie hybrydowym (część dzieci będzie uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie). Chodzi o woj. podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i o małopolskie.

W pozostałych pięciu regionach uczniowie klas I-III szkół podstawowych nadal będą uczyć się zdalnie. Do tej grupy należą też uczniowie starszych klas szkół podstawowych, ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej