RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Puree z zielonej soi, łosoś „zangi” i „oden”. Menu olimpijskiej stołówki w Tokio

Organizatorzy igrzysk w Tokio wyłonili pięć najlepszych przepisów (fot. Shutterstock/gontabunta)
Organizatorzy igrzysk w Tokio wyłonili pięć najlepszych przepisów (fot. Shutterstock/gontabunta)

Zunda de panna cotta, czyli słodzone puree z zielonej soi, pochodzące z północno-wschodniej Japonii, będzie jedną z pięciu potraw klasycznej kuchni lokalnej rekomendowanych przez organizatorów igrzysk w Tokio sportowcom w olimpijskiej stołówce.

Brazylijskie przysmaki na igrzyskach olimpijskich. Specjalne menu

Miąższ z owoców palmy brazylijskiej w cenie 12 reali (15 zł) za 200 ml oraz szereg innych produktów będzie można zakupić na obiektach olimpijskich...

zobacz więcej

Organizatorzy zmagań olimpijskich w Tokio wyłonili pięć najlepszych przepisów z ponad 700 przesłanych na konkurs, który rozpisano w ubiegłym roku.

Pozostałe dania to: łosoś zangi smażony w głębokim tłuszczu – przepis pochodzący z Hokkaido; tosty z brzoskwiniami, szynką i twarogiem, zimny makaron somen – klasyczne danie spożywane latem, a także kolejna typowa dla japońskiej kuchni potrawa – oden.

Kuchnia olimpijska na igrzyskach


Oden jest potrawą rozgrzewającą, ale przepis, który jest jednym ze zwycięzców konkursu, to jego wersja letnia. Będzie podawany w schłodzonej zupie, przygotowanej z bulionu na wywarze z letnich warzyw, w tym pomidorów, ale „wkład” będzie identyczny jak w gorącej wersji: to m.in. przetworzone ciastka rybne, jajka i sos sojowy. W stołówce olimpijskiej sportowcom będą podawane także potrawy należące do kultury kulinarnej Europy oraz innych części świata.

źródło:

Zobacz więcej