RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Puree z zielonej soi, łosoś „zangi” i „oden”. Menu olimpijskiej stołówki w Tokio

Organizatorzy igrzysk w Tokio wyłonili pięć najlepszych przepisów (fot. Shutterstock/gontabunta)
Organizatorzy igrzysk w Tokio wyłonili pięć najlepszych przepisów (fot. Shutterstock/gontabunta)

Zunda de panna cotta, czyli słodzone puree z zielonej soi, pochodzące z północno-wschodniej Japonii, będzie jedną z pięciu potraw klasycznej kuchni lokalnej rekomendowanych przez organizatorów igrzysk w Tokio sportowcom w olimpijskiej stołówce.

Brazylijskie przysmaki na igrzyskach olimpijskich. Specjalne menu

Miąższ z owoców palmy brazylijskiej w cenie 12 reali (15 zł) za 200 ml oraz szereg innych produktów będzie można zakupić na obiektach olimpijskich...

zobacz więcej

Organizatorzy zmagań olimpijskich w Tokio wyłonili pięć najlepszych przepisów z ponad 700 przesłanych na konkurs, który rozpisano w ubiegłym roku.

Pozostałe dania to: łosoś zangi smażony w głębokim tłuszczu – przepis pochodzący z Hokkaido; tosty z brzoskwiniami, szynką i twarogiem, zimny makaron somen – klasyczne danie spożywane latem, a także kolejna typowa dla japońskiej kuchni potrawa – oden.

Kuchnia olimpijska na igrzyskach


Oden jest potrawą rozgrzewającą, ale przepis, który jest jednym ze zwycięzców konkursu, to jego wersja letnia. Będzie podawany w schłodzonej zupie, przygotowanej z bulionu na wywarze z letnich warzyw, w tym pomidorów, ale „wkład” będzie identyczny jak w gorącej wersji: to m.in. przetworzone ciastka rybne, jajka i sos sojowy. W stołówce olimpijskiej sportowcom będą podawane także potrawy należące do kultury kulinarnej Europy oraz innych części świata.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej