RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hiszpania. Listy z groźbami śmierci i nabojami w kampanii wyborczej

Groźby wobec polityków (fot. PAP/EPA)
Groźby wobec polityków (fot. PAP/EPA)

Minister spraw wewnętrznych, socjalista Fernando Grande-Marlasca, były wicepremier i lider radykalnie lewicowej Podemos Pablo Iglesias oraz dyrektor generalna Gwardii Cywilnej Maria Gamez otrzymali anonimowe listy z groźbami śmierci i nabojami w kopertach. Premier Pedro Sanchez potępił takie działanie.

Pobierał pensję przez 15 lat. Przez ten czas ani razu nie pojawił się w pracy

Funkcjonariusz ds. ochrony przeciwpożarowej w jednym z włoskich szpitali przez 15 lat pobierał pensję, mimo że nie przepracował w placówce ani...

zobacz więcej

W kopercie znajdowały się dwa naboje kalibru 7,62x 51 używane w hiszpańskim karabinie szturmowym Cetme, będącym na wyposażeniu wojska, policji i żandarmerii (Gwardii Cywilnej).

Premier Pedro Sanchez i inni członkowie socjalistycznego rządu, a także liderzy największych partii politycznych, w tym prawicowej PP i liberalnej Ciudadanos, potępili „poważne zagrożenie”, jakie stwarzają groźby śmierci wobec polityków.

Zdecydowane potępienie poważnych gróźb otrzymanych przez liderów politycznych i urzędników publicznych” – napisał na Twitterze premier Sanchez – „w obliczu gróźb i przemocy, sprawiedliwość i demokracja”.

Krajowa prasa wiąże groźby wobec polityków z trwającą w regionie Madrytu ostrą kampanią wyborczą do autonomicznego parlamentu. Przedterminowe wybory regionalne, które odbędą się 4 maja, traktowane są jako sprawdzian polityczny dla koalicji rządowej socjalistycznej PSOE i radykalnie lewicowej Podemos.

źródło:

Zobacz więcej