RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czechy wydalają 70 dyplomatów i pracowników rosyjskiej ambasady

Czechy wydalają kolejnych dyplomatów i pracowników rosyjskiej placówki dyplomatycznej. 70 osób ma czas na opuszczenie Pragi do końca maja.

Czesi żądają od Rosjan wyrównania liczby dyplomatów. Podali termin. Jest odpowiedź

Czechy zdecydowały, że w placówkach w Rosji i w Czechach będzie taka sama liczba dyplomatów. Rosjanie mają czas do końca maja br. na wyrównanie...

zobacz więcej

Rosja nie odpowiedziała jeszcze na działania Czech.

Wcześniej czeskie MSZ nakazało wyjazd 18 pracownikom rosyjskiej placówki. Rosja wydaliła w odpowiedzi 20 pracowników czeskiej ambasady w Moskwie.

Według czeskiego MSZ w rosyjskiej stolicy po wzajemnym wydaleniu dyplomatów jest pięciu dyplomatów, w tym ambasador, oraz 19 pracowników administracyjno-technicznych. W Pradze jest 27 rosyjskich dyplomatów i 67 pracowników.

Wzajemne wydalenie dyplomatów


Kryzys w relacjach między Pragą a Moskwą rozpoczął się od sobotniego wystąpienia czeskiego premiera Andreja Babisza i Jana Hamaczka - wicepremiera, ministra spraw wewnętrznych, który do środy pełnił też obowiązki szefa MSZ.

Poinformowali oni, że według informacji czeskich służb istnieje uzasadnione podejrzenie, iż za wybuchem w składzie amunicji w Vrbieticach w 2014 roku stali agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Czytaj także: Nowe żądanie Rosji ws. czeskich dyplomatów. Ilu tym razem?

źródło:
Zobacz więcej