RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus dotarł pod Mount Everest

Wejścia na Mount Everest są limitowane (fot. Shutterstock)
Wejścia na Mount Everest są limitowane (fot. Shutterstock)

Przynajmniej jedna osoba w obozie u stóp Mount Everest ma być zarażona koronawirusem – informuje portal dw.com. Według amerykańskiego magazynu „Outside”, który powołuje się na anonimowe źródło w obozie, jeden z himalaistów został przewieziony do szpitala w Katmandu.

Wyprawa Gorzkowskiej na K2. Serwis miłośników gór ostro o hejcie na himalaistkę

„Od czytania niektórych komentarzy w mediach społecznościowych wczoraj i dziś bolały oczy. Nie wiem, w którym momencie zabrnęło to tak daleko, ale...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Choroba miała pojawić się w obozie bazowym po południowej stronie Mount Everest w Nepalu. U himalaisty, którego przewieziono z bazy do szpitala z podejrzeniem wysokościowego obrzęku płuc, stwierdzono obecność COVID-19. Z tego powodu zespół w bazie miał być zmuszony do poddania się kwarantannie.

Według informacji magazynu „Outside” zainfekowany himalaista to Norweg. Mężczyzna podejrzewa, że mógł zarazić się wirusem podczas trekkingu do bazy.

Według innych doniesień medialnych zarażonych może być też trzech kolejnych wspinaczy. Ministerstwo Turystyki Nepalu uznało te doniesienia za „plotki”, które są teraz weryfikowane.

Mount Everest chce zdobywać coraz więcej osób. W celu uniknięcia tłumów na najwyższym szczycie na Ziemi (8848 m n.p.m.) rząd Nepalu wprowadził nowe przepisy, w myśl których pozwolenie na wejście może dostać nie więcej niż 170 osób dziennie.

Władze Nepalu wprowadziły też reguły mające na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia się koronawirusem. Zakazane jest m.in. spotykanie się w obozach uczestników dwóch różnych grup.

CZYTAJ TAKŻE: Wypadek na K2. Himalaista odpadł od ściany i zginął

źródło:
Zobacz więcej