RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rośnie liczba eutanazji w Niderlandach. Romanowski: Cywilizacja śmierci

Większość osób, które  poddały się eutanazji, było w wieku powyżej 60 lat (fot. Shutterstock)
Większość osób, które poddały się eutanazji, było w wieku powyżej 60 lat (fot. Shutterstock)

W Niderlandach zanotowano w ubiegłym roku największą liczbę eutanazji od momentu zalegalizowania tego procederu – prawie 7 tysięcy. To o 9 proc. więcej niż w rok wcześniej. Informacje te zbierają Regionalne Komitety Przeglądu Eutanazji(RTE).

Sąd uchylił ustawę. Eutanazja niezgodna z konstytucją Portugalii

Eutanazja jest niezgodna z konstytucją – orzekł w poniedziałek portugalski Sąd Konstytucyjny, uchylając tym samym ustawę przyjętą przez parlament....

zobacz więcej

Komentując te dane wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski ocenił w Polskim Radiu, że ten stan prawny można określić jako „cywilizację śmierci”.

– Afirmacja cywilizacji śmierci zobojętniła społeczeństwo niderlandzkie i sprowadziła fundamentalną dyskusję o absolutnej wartości życia ludzkiego na dywagacje o czysto technicznych aspektach zadawania śmierci. To przykład takiego nihilizmu prawnego, że koncepcja praw człowieka została tam zdegenerowana do swoistej licencji na zabijanie – przekonywał.

Jak dodał wiceminister Romanowski, Polska i Węgry są krytykowane za łamanie zasad praworządności, tymczasem nie zwraca się uwagi na to, co dzieje się w systemach prawnych niektórych państw zachodnich.

– W takim kraju jak Niderlandy, ale też Belgia, Szwajcaria, dzieją się rzeczy, które z punktu widzenia systemu prawnego jeszcze kilkadziesiąt lat temu byłyby zakwalifikowane jako jakiś rodzaj zorganizowanego mordu. Zatem trudno podejść do tego inaczej, niż ze świadomością, że mamy do czynienia z gruntownym przewartościowaniem i uczynieniem z systemu prawnego takiego wehikułu cywilizacji śmierci – powiedział wiceminister Romanowski.

Dane o eutanazji w Niderlandach


Z raportu zamieszczonego na stronie internetowej RTE wynika, że ponad 87 procent pacjentów, którzy poddali się eutanazji, było w wieku powyżej 60 lat. Ponad 96 procent pacjentów cierpiało na schorzenia, takie jak rak, zaburzenia układu nerwowego, choroby układu krążenia, płuc i schorzenia złożone.

W czterech przypadkach decyzja o poddaniu się eutanazji była spowodowana koronawirusem. Raport wskazuje, że ponad 4 procent wszystkich zgonów w Niderlandach jest wynikiem śmierci „na żądanie”.

Czytaj także: Houellebecq o legalizacji eutanazji: Taka cywilizacja traci prawo do szacunku

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej