RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zdetonował bombę w nowojorskim metrze. Jest wyrok

Mężczyzna zdetonował bombę rurową w zatłoczonym przejściu podziemnym metra na Manhattanie (fot. Mohammed Elshamy/Anadolu Agency/Getty Images)
Mężczyzna zdetonował bombę rurową w zatłoczonym przejściu podziemnym metra na Manhattanie (fot. Mohammed Elshamy/Anadolu Agency/Getty Images)

Imigrant z Bangladeszu Akayed Ullah, który w 2017 roku zdetonował bombę domowej roboty w zatłoczonym przejściu podziemnym metra na Manhattanie, został skazany w czwartek na karę dożywotniego więzienia. Sąd odrzucił jego prośbę o ułaskawienie.

Działacz LGBT skazany za gwałty na migrantach. Jego organizacja wiedziała, co robił [WIDEO]

56-letni mężczyzna działający w największej szwedzkiej organizacji LGBT został skazany na cztery lata więzienia za gwałty na imigrantach, którym...

zobacz więcej

– Celowo udałeś się na najbardziej zatłoczoną stację w najbardziej zatłoczonym dniu – podkreślił sędzia federalny Richard Sullivan. Nazwał atak „wyrachowaną, podjętą z premedytacją decyzją w imię organizacji oddanej szerzeniu terroru”.

Do incydentu doszło w grudniu 2017 roku w zatłoczonym przejściu podziemnym metra w pobliżu Times Square. Ullah spreparował bombę rurową wypełnioną metalowymi śrubami i przytwierdził ją do swojej klatki piersiowej. Zdetonował ją, wywołując eksplozję. Zdaniem władz cudem nikogo nie zabił, bo zadziałała wadliwie. Poważnie zraniła jego i jednego przechodnia. Dwóch innych częściowo straciło słuch, wielu doznało traumatycznych przeżyć.

Biuro prokuratora federalnego dla Południowego Okręgu Nowego Jorku, stwierdziło, że terrorysta przeprowadził atak w imieniu Islamskiego Państwa Iraku i al-Szamu („ISIS”).

– Ullah skonstruował bombę rurową i zdetonował ją w węźle masowego transportu w sercu Nowego Jorku, aby wyrządzić szkodę i sterroryzować jak najwięcej osób oraz przyznał, że zrobił to w imieniu ISIS. Ten przypadek przypomina nam, że zagrożenie terroryzmem inspirowanym przez ISIS jest wciąż realne – argumentował asystent prokuratora generalnego John C. Demers.

Przeczytaj też: Zamach bombowy przed katolicką katedrą. Jest wielu rannych

Wykorzystywali seksualnie dzieci na terenie całego kraju. Wpadło 35 osób

Funkcjonariusze żandarmerii Hiszpanii (Guardia Civil) rozbili grupę przestępczą wykorzystującą seksualnie dzieci na terenie całego kraju. Proceder...

zobacz więcej

Prokuratorzy federalni zwrócili się do sędziego o nałożenie kary dożywotniego więzienia. Zarzuty obejmowały użycie broni masowego rażenia, zbombardowanie systemu transportu publicznego i wsparcie materialne dla ISIS. Działania Ullaha zarejestrowały kamery monitoringu bezpieczeństwa.

Podczas procesu jego prawnicy nie kwestionowali, że zdetonował bombę, ale powiedzieli ławie przysięgłych, że próbował zabić siebie, a nie krzywdzić innych. Poprosili o minimalny wyrok 35 lat więzienia, jaki mu groził.

– Był w środku poważnego epizodu depresyjnego i, niestety, szukał i ostatecznie znalazł nadzieję w internecie w zniekształconych wiadomościach Państwa Islamskiego i jego radykalnych zwolenników – wynika z argumentów obrony zawartych w dokumentach sądowych.

Z kolei zdaniem prokuratorów Ullah nie zasługuje na złagodzenie kary. Argumentowali, że starał się on spowodować maksymalne szkody i wszcząć terror, przeprowadzając atak w godzinach porannego szczytu na najbardziej ruchliwej stacji metra w Nowym Jorku.

Kraj UE miał handlować paszportami. Cena? Milion euro

Bardzo bogaci Rosjanie, Chińczycy i Saudyjczycy zapewnili sobie nieograniczony dostęp do UE dzięki maltańskiemu programowi „gotówka za paszport”,...

zobacz więcej

– Działał jak spust, przełącznik – sam stał się częścią bomby – wyjaśnił m.in. ławie przysięgłych prokurator George D. Turner.

Oskarżyciele przypomnieli, że podczas pobytu w więzieniu mniej niż dwa tygodnie po aresztowaniu, Ullah zademonstrował „rozmiary swojej radykalizacji”, kierując do funkcjonariusza służby więziennej mrożące krew w żyłach ostrzeżenie: „Zaczęliście tę wojnę, my ją zakończymy. Nadchodzi więcej, zobaczysz”.

31-letni obecnie Ullah, przybył do USA w roku 2011. Otrzymał wizę, ponieważ jego wujek był obywatelem USA.

źródło:

Zobacz więcej