RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Każdy z nas może pomóc. Ratowniczka z Gdyni szuka bliźniaka genetycznego

Olga poszukuje swojego bliźniaka genetycznego (fot. www.dkms.pl)
Olga poszukuje swojego bliźniaka genetycznego (fot. www.dkms.pl)

Do tej pory to ona pomagała ludziom ratując ich zdrowie i życie. Teraz sama potrzebuje pomocy w walce z ostrą białaczką szpikową. Olga, ratowniczka medyczna z Gdyni poszukuje bliźniaka genetycznego. Pomagają ratownicy medyczni, strażacy i ludzie z całej Polski. A pomóc można rejestrując się w bazie DKMS. W ten sposób można uratować życie nie tylko Olgi, ale tysięcy innych chorych.

„Genetyczny bliźniak” dał nadzieję chorej na białaczkę 5-letniej Mai

Jeszcze niedawno jej przyszłość stała pod znakiem zapytania; za nią cierpienie i niepewność, bolesne leczenie, przetaczanie krwi i chemioterapie –...

zobacz więcej

Pilot wycieczek, wychowawca kolonijny, fotograf, ratownik wodny – Olga Łakomska swoje życie zawodowe poświęciła drugiemu człowiekowi.

Uratowała życie wielu ludzi. Niosła pomoc bezinteresownie i ofiarnie, a teraz sama jej potrzebuje.

– 23 stycznia mój świat stanął w miejscu. Okazało się, że choruję na ostrą białaczkę szpikową – mówi Olga.

Choroba jeszcze bardziej zbliżyła do siebie narzeczonych i zespoliła rodzinę, w której pani Olga ma wielkie wsparcie. Ale najbliżsi nie mogą pomóc w wyzdrowieniu tak, jakby chcieli. Konieczny jest przeszczep szpiku od tzw. bliźniaka genetycznego.

Dawcy osocza mogą liczyć na przywileje [WIDEO]

Osocze osób, które pokonały koronawirusa, zawiera cenne przeciwciała, które pomagają w leczeniu chorych na COVID-19. Osocze oddane podczas jednej...

zobacz więcej

W bazie DKMS zarejestrowanych jest prawie 2 mln potencjalnych dawców – również pani Olga. Ale wśród nich nie ma bliźniaka genetycznego dla mieszkanki Gdyni.

Jak zostać dawcą szpiku kostnego?


Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia.

Wystarczy na stronie DKMS wypełnić wypełnić formularz i zamówić pakiet rejestracyjny, który zostanie do nas przesłany pocztą.

Co dalej? W przesyłce znajdziemy patyczek do pobrania wymazu z zewnętrznej strony policzka. Po przebadaniu odesłanej próbki trafiamy do bazy dawców i możemy uratować komuś życie.

źródło:
Zobacz więcej