RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Andrzej Duda: Najpierw równowaga emisyjna, neutralność klimatyczna później

Prezydent Andrzej Duda(fot. PAP/Andrzej Lange)
Prezydent Andrzej Duda(fot. PAP/Andrzej Lange)

Prezydent Andrzej Duda podkreśla, że podstawowym celem klimatycznym dla Polski jest równowaga emisyjna. Jednocześnie zaznacza, że w obecnej sytuacji nie odważy się zadeklarować szybkiego terminu osiągnięcia neutralności klimatycznej przez nasz kraj. Cel Unii Europejskiej to zeroemisyjność do 2050 roku.

„Celem transformacji energetycznej jest neutralność klimatyczna”

Unia Europejska „lubi” wielkie projekty i to na dłużej niż jedną perspektywę. Takim projektem jest transformacja energetyczna, której celem jest...

zobacz więcej

Tuż przed rozpoczęciem międzynarodowego szczytu klimatycznego Andrzej Duda wziął udział w wideokonferencji z dziennikarzami. Jak podkreślał, Polska stale ogranicza emisje gazów cieplarnianych, ale należy też dostrzegać uzależnienie naszej energetyki od węgla.

– Chcemy w jak największym stopniu ograniczać emisje, w taki sposób, w jaki to jest dzisiaj dla nas dostępne. Choć zakładamy, że będzie to w istotnym stopniu etap przejściowy. To nie jest tak, że my tylko o tym mówimy, to się w tej chwili u nas dzieje. Myślę, że to jest widoczne – powiedział prezydent.

Zobacz także: „Mamy normalną zimę”, odnawialna energia padła. Niemcy ratują się m.in. węglem 

Andrzej Duda argumentował, że konieczna jest sprawiedliwa transformacja uwzględniająca uwarunkowania społeczne. Według prezydenta docelowym modelem dla Polski jest energia wytwarzana w dużej mierze przez elektrownie atomowe.

Świat po koronakryzysie głównym tematem Forum Ekonomicznego

Hiszpania najbardziej ucierpiała wsród państw europejskich z powodu kryzysu i zamrożenia gospodarki; Finlandia – najmniej. Z najnowszych danych...

zobacz więcej

– Dzisiaj już jesteśmy na etapie gospodarczego porozumienia z USA, jeżeli chodzi o współpracę i wykorzystanie w przyszłości energii atomowej w naszym kraju właśnie do produkcji energii. Chcemy to zrealizować, a w międzyczasie chcemy w jak największym stopniu ograniczać emisje, chociażby poprzez przejściowe przechodzenie z wytwarzania energii z węgla na wytwarzanie energii z gazu – mówił.

Jako kluczowe inwestycje dla rozwoju energetyki gazowej Andrzej Duda wskazał budowę rurociągu Baltic Pipe, stworzenie bloku gazowego w Elektrowni Ostrołęka oraz rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu i powstanie drugiego takiego obiektu w Trójmieście.

Prezydent mówił również o rosnącej roli odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jak zaznaczył, do 2030 roku w naszym kraju OZE powinno stanowić ponad 30 procent produkowanej energii.

źródło:
Zobacz więcej