RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Działacz LGBT skazany za gwałty na migrantach. Jego organizacja wiedziała, co robił [WIDEO]

Został skazany na cztery lata więzienia (fot. Nils Petter Nilsson/Getty Images)
Został skazany na cztery lata więzienia (fot. Nils Petter Nilsson/Getty Images)

56-letni mężczyzna działający w największej szwedzkiej organizacji LGBT został skazany na cztery lata więzienia za gwałty na imigrantach, którym miał pomagać w otrzymaniu azylu w związku z ich orientacją seksualną. Dokonał przynajmniej sześciu gwałtów na czwórce młodych mężczyzn. Władze organizacji LGBT wiedziały od dawna o jego przestępczej działalności.

Prawo pobytu za seks. Działacz LGBT skazany za gwałty na młodych mężczyznach

Działacz największej szwedzkiej organizacji LGBT został skazany na cztery lata więzienia za gwałty na imigrantach, którym miał pomagać w otrzymaniu...

zobacz więcej

Pracujący w stowarzyszeniu RFSL działającym na rzecz praw osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych, 56-letni mężczyzna został uznany winnym dokonania sześciu gwałtów na czterech młodych imigrantach, a także ich molestowania seksualnego.

W wyroku sąd rejonowy w Sztokholmie podkreślił, iż „ofiary wierzyły, że mężczyzna ma decydujący wpływ na przebieg ich procesu azylowego”. Działacz „nadużył swojej pozycji oraz wykorzystał lęk osób starających się o pozwolenie na pobyt”.

Młodzi mężczyźni obawiali się, że odmowa zgody na seks będzie skutkować problemami w Urzędzie Migracyjnym i wydaleniem ze Szwecji.

Władze RFSL wiedziały o jego działalności


Wiadomo, że władze organizacji LGBT wiedziały o przestępczym działaniu swojego pracownika na długo przed wszczęciem sprawy.

– Władze stowarzyszenia wiedziały o tym latem 2019 r. , ale dopiero dziewięć miesięcy później udały się na policję – mówi Erik Lejdelin, dziennikarz szwedzkiego dziennika „Svenska Dagbladet”.

Świadkami w sprawie są wolontariusze stowarzyszenia RFSL, którzy potwierdzili, że działacz przyjmował interesantów po godzinach pracy. Okazało się, że do władz dochodziły informacje o tym, że imigranci nie chcą się z nim spotykać w pojedynkę, ale nic z tym nie zrobiono.

Oskarżony nie przyznał się do winy. Ma on także zapłacić poszkodowanym odszkodowanie.

Czytaj także: Targi dzieci dla par gejowskich

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej