RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe żądanie Rosji ws. czeskich dyplomatów. Ilu tym razem?

Rosja odpowiada Czechom (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)
Rosja odpowiada Czechom (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)

MSZ Rosji poinformowało w czwartek, że żąda od Czech dalszego zmniejszenia liczby pracowników ambasady w Moskwie. Resort oznajmił, że pozostawia sobie prawo do kolejnych działań „w razie dalszego rozkręcania histerycznej kampanii antyrosyjskiej w Czechach”.

„Jeżeli Czesi nie wrócą...” Praga stawia ultimatum Moskwie, daje czas do czwartku

Do godziny 12 w czwartek Kreml ma umożliwić powrót do Rosji 20 czeskim dyplomatom wydalonym z Moskwy – poinformował po spotkaniu z ambasadorem...

zobacz więcej

Żądanie redukcji liczebności personelu przekazano w MSZ ambasadorowi Czech Vitezslavowi Pivońce. Dyplomata powiedział mediom po wizycie w ministerstwie, że „na razie” będzie pracować w Moskwie.

Nie jest jasne, ilu pracowników ma jeszcze zakończyć pracę w czeskiej misji. W Moskwie pozostało pięciu dyplomatów czeskich po tym, jak Rosja nakazała wyjazd 20 osobom, i 19 pracowników administracyjno-technicznych. Rosyjskie MSZ oznajmiło, że dalsza redukcja ma uwzględnić „znaczący brak parytetu w kategorii osób zatrudnionych na miejscu”.

Wzajemne wydalenie dyplomatów


17 kwietnia Czechy poinformowały o wydaleniu 18 dyplomatów Rosji z powodu podejrzeń, że rosyjscy agenci wywiadu stali za wybuchem w składzie amunicji w 2014 r., w którym zginęło dwóch obywateli Czech.

W odpowiedzi Rosja nakazała wyjazd 20 dyplomatów czeskich. Praga z kolei odpowiedziała żądaniem, by Rosja do końca maja zrównała liczbę swych przedstawicieli w ambasadzie w Pradze z liczbą pracowników przedstawicielstwa Czech w Moskwie. W Pradze jest 27 rosyjskich dyplomatów i 67 pracowników placówki.

Czytaj także: Czesi żądają od Rosjan wyrównania liczby dyplomatów. Podali termin

źródło:

Zobacz więcej