RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Francuska firma wprowadziła urlop dla kobiet. Feministki krytykują

Feministki krytykują urlop dla kobiet (fot. Shutterstock)
Feministki krytykują urlop dla kobiet (fot. Shutterstock)

Francuska firma „La Collective” w Montpellier na południu Francji wprowadziła urlop dla kobiet, które mają bolesne miesiączki. Pomysł ten jednak nie spodobał się feministkom, które ostro krytykują projekt.

Problem feministki: Armia płodów mnie atakuje

„Najbardziej przeszkadzają mi płody. Tak, płody. Jadę sobie w skupieniu, ściskając kierownicę, a one całymi tabunami atakują z billboardów” –...

zobacz więcej

„La Collective” zatrudnia 37 osób, w tym 16 kobiet. Urlop dla kobiet, które mają bolesne miesiączki firma wprowadziła już w styczniu. Jednakże dopiero teraz opublikowano pierwsze analizy opinii na ten temat.

Firma dając dzień wolny kobietom nie odlicza go od urlopu. Co więcej, firma płaci za taki dzień, „wychodząc z założenia, że cierpiąca na zespół bolesnego miesiączkowania kobieta i tak nie może normalnie pracować i skupić się na swoich obowiązkach”. Ważna jest tutaj też kwestia zaświadczenia lekarskiego - nie jest ono wymagane. Wystarczy tylko zadzwonić do szefa lub wysłać do niego maila i poinformować o swojej niedyspozycji.

Oprócz tego firma zobowiązała się do nieinformowania innych o powodzie nieobecności kobiety. Do tej pory w „La Collective" przyznano dziewięć dni takiego zwolnienia.

Chociaż w sondażu 68 proc. badanych Francuzek wypowiada się dobrze o pomyśle, to jednak organizacje feministyczne go krytykują. Uważają bowiem, że takie zwolnienia przynoszą odwrotny skutek, jeśli chodzi o świadomość społeczną. Jak donosi „Le Parisien” rzeczniczka stowarzyszenia „Osez le feminisme”, to „krok w złym kierunku”, gdyż jej zdaniem utwierdza „stereotyp kobiety, którą sprowadza się wyłącznie do jej ciała”.

Czytaj także: Strajk Kobiet proponuje proaborcyjne „kolędy”. Reakcja: „Zarżnęłyście sprawę”

źródło:
Zobacz więcej