RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Europosłowie PiS przygotowali projekt rezolucji ws. Nord Stream 2. „Nie było zgody”

Budowa Nord Stream 2 jest bliska ukończenia (fot. Alexander Demianchuk\TASS via Getty Images)
Budowa Nord Stream 2 jest bliska ukończenia (fot. Alexander Demianchuk\TASS via Getty Images)

Troje europosłów PiS złożyło w czwartek projekt rezolucji w sprawie Nord Stream 2, zobowiązujący Komisję Europejską do wykorzystania wszystkich prawnych środków do zatrzymania inwestycji. „Nie było zgody” – poinformowała na Twitterze europosłanka PiS Anna Zalewska.

Morawiecki wzywa Niemcy, mówi o NS2: Nie destabilizujcie Europy

Nord Stream 2 jest projektem, który destabilizuje Europę. Wzywamy Niemcy, aby z niego zrezygnowały – powiedział premier Mateusz Morawiecki po...

zobacz więcej

„Dziś, razem ze Zdzisławem Krasnodębskim i prof. Ryszardem Legutko, złożyłam projekt rezolucji w sprawie Nord Stream 2 i zobowiązania Komisji Europejskiej do wykorzystania wszystkich prawnych środków zmierzających do zatrzymania inwestycji” – napisała w mediach społecznościowych Anna Zalewska.

Nie było zgody. Czyżby Parlament Europejski i Komisja Europejska oszukiwali Europę, że im na tym zależy? ECR działa dalej…” – napisała europosłanka.

Co zawiera projekt rezolucji?


Projekt rezolucji ostrzega państwa członkowskie przed polityką Rosji i przypomina, że żaden nowy projekt nie powinien być wdrażany bez uprzedniej oceny prawnej jego zgodności z prawem UE. Zauważa, że budowa kolejnego gazociągu z Rosją pogłębiłaby europejską zależność od tego kraju w kwestii dostaw energii. Zdecydowanie potępia trwającą budowę Nord Stream 2 i domaga się, aby władze niemieckie natychmiast wycofały swoje poparcie dla tego projektu. Wzywa też Komisję do podjęcia wszelkich dostępnych jej środków w celu doprowadzenia do natychmiastowego wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. W czwartek do budowy Nord Stream 2 odniósł się premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że „Nord Stream 2 jest niemiecko-rosyjskim projektem, który destabilizuje Europę i zmniejsza bezpieczeństwo Europy”.

– Wzywamy Niemcy, aby zrezygnowały z tego projektu, żeby przestały dalej wpływać na faktyczną destabilizację w tej części Europy, bo może być to bardzo groźne dla Unii Europejskiej i dla wielu państw tego regionu – apelował szef polskiego rządu po spotkaniu z premierem Słowenii Janezem Janšą.

CZYTAJ TAKŻE: Bloomberg: Niemieccy Zieloni są zagrożeniem dla przyszłości Nord Stream 2

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej