RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykański dowódca przestrzega: Powrót do Afganistanu może być niemożliwy

Rząd Afganistanu może nie poradzić sobie z talibami (fot.PAP/EPA/AHMADULLAH AHMADI)
Rząd Afganistanu może nie poradzić sobie z talibami (fot.PAP/EPA/AHMADULLAH AHMADI)

Dowódca sił USA na Bliskim Wschodzie, generał Kenneth „Frank” McKenzie, powiedział w czwartek w Senacie, że obawia się, iż siły bezpieczeństwa Afganistanu nie będą w stanie utrzymać integralności terytorium państwa po wycofaniu amerykańskich wojsk. Dodał, że jeżeli okaże się, iż ze względu na zagrożenie terroryzmem, USA będą musiały wejść ponownie do Afganistanu, to będzie to wymagało bardzo poważnego wsparcia wywiadu, a to stanie się „znacznie trudniejsze, jeśli nie niemożliwe – ocenił.

Biden ogłosił oficjalnie: Czas zakończyć najdłuższą wojnę Ameryki

Prezydent USA Joe Biden oficjalnie poinformował w środę o wycofaniu do 11 września amerykańskich wojsk z Afganistanu. Czas zakończyć najdłuższą...

zobacz więcej

– Mój niepokój budzi zdolność sił zbrojnych Afganistanu do utrzymania terytorium, gdy zostaną bez (militarnego) wsparcia, do którego przywykły przez wiele lat – oznajmił McKenzie podczas przesłuchania przed senacką komisją sił zbrojnych.

– Niepokoi mnie zwłaszcza to, czy afgańskie siły powietrzne będą w stanie latać, gdy wycofamy wsparcie dla nich – dodał. Generał ocenił, że siły talibów liczą około 50 tys. bojowników.

We wtorek, podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów, McKenzie powiedział, że ma poważne obawy dotyczące wiarygodności i postępowania talibów.

McKenzie ocenił wówczas, że po wyjściu wojsk USA z tego kraju będzie nieporównywalnie trudniej walczyć z zagrożeniami terrorystycznymi w Afganistanie. Uzbrojone drony, które teraz mogą dotrzeć do celu w ciągu kilku minut z afgańskich baz, będą musiały stacjonować znacznie dalej - wyjaśnił.

Dodał, że jeżeli okaże się, iż ze względu na zagrożenie terroryzmem, USA będą musiały wejść ponownie do Afganistanu, to będzie to wymagało bardzo poważnego wsparcia wywiadu, a to stanie się „znacznie trudniejsze, jeśli nie niemożliwe – ocenił.

Bloomberg: Odwrót Amerykanów z Afganistanu może uderzyć w Chiny. Dlaczego?

Plan wycofania do 11 września wojsk USA z Afganistanu wraz z całym kontyngentem NATO będzie poważnym problemem dla Pekinu, który obawia się, że...

zobacz więcej

Wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu


Talibowie zagrozili, że podejmą operacje przeciw siłom USA, jeśli wycofywanie ich z Afganistanu nie rozpocznie się w ustalonym jeszcze za prezydentury Donalda Trumpa terminie, czyli 1 maja.

W piątek „Washington Post” podał, że prezydent Joe Biden zdecydował się wycofać amerykański kontyngent z Afganistanu, by „uwolnić militarne zasoby, które muszą zostać przeszkolone pod kątem konfrontacji z Chinami”.

Prezydent postanowił uwolnić „czas, uwagę, środki naszego wyższego dowództwa i naszej armii, by skoncentrować się na tym, co uważamy za fundamentalne wyzwanie XXI wieku” – powiedział „WP” przedstawiciel Białego Domu.

Czytaj także: Błaszczak: Żołnierze wylatują na pierwszą misję polskiego wojska w Turcji

 

źródło:

Zobacz więcej