RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kto wygrałby wybory parlamentarne? Zmiany poparcia na podium

Zjednoczona Prawica liderem sondażu (fot. PAP/Mateusz Marek)
Zjednoczona Prawica liderem sondażu (fot. PAP/Mateusz Marek)

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie wygrałaby Zjednoczona Prawica – wynika z sondażu pracowni Social Changes dla wPolityce.pl. Zamykająca podium Koalicja Obywatelska odnotowała spadek w porównaniu z poprzednim badaniem.

Otwarty bunt w PO. Domagają się rezygnacji Budki i zbierają podpisy

To pierwsza tak otwarta próba pozbycia się Borysa Budki ze stanowiska. W Platformie Obywatelskiej krąży formalny apel wzywający przewodniczącego...

zobacz więcej

Według opublikowanego w czwartek sondażu, w którym nie uwzględniono opinii osób niezdecydowanych, chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 34 proc. badanych, czyli o 1 punkt proc. więcej niż w poprzednim sondażu opublikowanym 14 kwietnia.

Na Polskę 2050 Szymona Hołowni głos oddałoby 26 proc. badanych - o 2 punkty więcej niż poprzednio. Koalicję Obywatelską poparłoby 16 proc. badanych, czyli 2 punkty proc. mniej niż w poprzednim sondażu.

Na Lewicę zagłosowałoby 10 proc. respondentów, tyle samo co wcześniej. Na Konfederację wskazało 8 proc. badanych, o 1 punkt proc. mniej.

Kto poza Sejmem?


Według sondażu progu wyborczego nie przekroczyłyby Kukiz’15 z poparciem 3 proc. badanych (bez zmian) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe, na które wskazało 2 proc. respondentów (bez zmian). Tak jak w poprzednim sondażu 1 proc. respondentów chciałby oddać głos na „inne ugrupowanie”.

Do wyborów, które odbyłyby się w najbliższą niedzielę, poszłoby 66 proc. badanych (45 proc. „zdecydowanie tak”, 21 proc. „raczej tak”).

Nie wzięłoby udziału w głosowaniu 24 proc. (13 proc. „zdecydowanie nie”, 11 proc. „raczej nie”. Co dziesiąty z badanych wybrał odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Sondaż przeprowadzono w dniach 16-19 kwietnia na próbie 1072 Polaków.

Czytaj także: Zmiany poparcia na podium. PiS na czele, kto na drugim miejscu? [SONDAŻ]

źródło:

Zobacz więcej