RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Grała w „Potopie” czy „Hydrozagadce”. Rodzina aktorki przekazała szczegóły dot. pogrzebu

Wiesława Mazurkiewicz-Lutkiewicz (fot. Forum/Michal Dyjuk)
Wiesława Mazurkiewicz-Lutkiewicz (fot. Forum/Michal Dyjuk)

Uroczystości pogrzebowe zmarłej 20 kwietnia wybitnej aktorki Wiesławy Mazurkiewicz–Lutkiewicz odbędą się 29 kwietnia w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie, skąd nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego w alei Zasłużonych – poinformowała rodzina zmarłej artystki.

Umawiała się z Elvisem i Kennedym. Nie żyje ikona burleski Tempest Storm

W wieku 93 lat zmarła Tempest Storm, ikona burleski. Dziennik „Las Vegas Review-Journal” podaje, że odeszła we wtorek w swoim apartamencie w Las...

zobacz więcej

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 29 kwietnia o godz. 13. „Zamiast kwiatów prosimy o symboliczna ofiarę na rzecz Domu Aktora Weterana w Skolimowie” – napisała rodzina w nekrologu.

Artystka zmarła 20 kwietnia. Miała 95 lat.

Wiesława Mazurkiewicz urodziła się 25 marca 1926 r. w Łodzi. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera. W latach 1951–60 i 1961–63 występowała w Teatrze Nowym w Łodzi założonym przez Kazimierza Dejmka i Janusza Warmińskiego. W latach 1960–61 występowała w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Od 1963 r. swoją karierę związała z Warszawą. W latach 1963–69 pracowała w Teatrze Powszechnym, który przez część tego okresu był połączony z Teatrem Narodowym pod dyrekcją Adama Hanuszkiewicza. W latach 1973–77 występowała na deskach Teatru Rozmaitości. Następnie powróciła do Teatru Powszechnego, gdzie pracowała do 2007 r.

Zobacz także: Barby z The Kelly Family zmarła po krótkiej chorobie. Miała 45 lat

Nie żyje ostatnia wdowa katyńska Maria Czernek

W wieku 100 lat zmarła w środę Maria Czernek – wdowa po policjancie zamordowanym przez Sowietów w Twerze w 1940 r. Była zaangażowana w tworzenie...

zobacz więcej

Swoje ostatnie role grała w spektaklach Krystyny Jandy w Och–Teatrze i Teatrze Polonia. Publiczność mogła obejrzeć ją w „Grubych rybach” Michała Bałuckiego w 2009 r. i „Pocztówkach z Europy” Michaela McKeevera.

Mazurkiewicz była głównie aktorką teatralną, choć grała również w filmach, m.in. w: „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego, „Potopie” Jerzego Hoffmana, „Hydrozagadce” Andrzeja Kondratiuka, „Faraonie” Jerzego Kawalerowicza i „Rewizji osobistej” Andrzeja Kostenki.

Jej głos był dobrze znany fanom filmowej serii o Harrym Potterze – dubbingowała profesor Minerwę McGonagall.

W 2016 r. aktorka odznaczona została Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

źródło:

Zobacz więcej