RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Putin odpowiedział Zełenskiemu. Prezydent Ukrainy zapraszał do Donbasu

Prezydent Ukrainy i Rosji. Czy dojdzie do spotkania w cztery oczy? (fot. Getty Images)
Prezydent Ukrainy i Rosji. Czy dojdzie do spotkania w cztery oczy? (fot. Getty Images)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował Władimirowi Putinowi spotkanie w dowolnym miejscu w Donbasie. Prezydent Rosji odpowiedział właśnie na jego propozycję.

„Panie Putin, jestem gotów!” Propozycja Wołodymyra Zełeńskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi spotkanie w dowolnym miejscu w Donbasie, którego część...

zobacz więcej

– Panie Putin! Jestem gotów pójść jeszcze dalej i zaproponować spotkanie w dowolnym punkcie ukraińskiego Donbasu, gdzie trwa wojna – oświadczył Zełenski w nagraniu opublikowanym we wtorek.

W czwartek Kreml oświadczył, że prezydent Rosji Władimir Putin wie o zaproszeniu Zełenskiego i odpowie na nie, jeśli uzna to za stosowne. Niedługo później Putin zapowiedział, że jest gotów spotkać się z prezydentem Ukrainy w Moskwie.

Prezydent Rosji powiedział, że jeśli władze Ukrainy chcą rozmawiać o Donbasie, to „powinny spotkać się z władzami republik ŁRL i DRL (struktur powołanych przez prorosyjskich separatystów - PAP)”, a dopiero potem „z przedstawicielami krajów trzecich, do których w tym wypadku należy Rosja”.

– Jeśli chodzi o rozwój stosunków dwustronnych, to proszę bardzo, przyjmiemy prezydenta Ukrainy w Moskwie w dowolnym dogodnym czasie – powiedział Putin.

Sytuacja na granicy z Ukrainą


Od kilku tygodni obserwuje się bezprecedensową koncentrację sił rosyjskich na zaanektowanym przez Rosję w 2014 r. Krymie i wzdłuż granicy z Ukrainą. Wzrosła także liczba incydentów zbrojnych na linii rozgraniczenia oddzielającej w Donbasie ukraińskich żołnierzy od wspieranych przez Rosję separatystów.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy Rosja będzie miała niedługo ponad 120 tys. żołnierzy.

Moskwa zapewnia, że koncentracja wojsk jest częścią ćwiczeń i sprawdzania gotowości bojowej w odpowiedzi na działania NATO.

Czytaj także: Moskwa mówi o zniszczeniu Ukrainy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej