RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ofiary NKWD-UB. Ludzkie szczątki w dołach śmierci „Toledo”

IPN prowadzi poszukiwania na terenie dawnego więzienia zwanego Toledo (fot.  PAP/Tomasz Gzell)
IPN prowadzi poszukiwania na terenie dawnego więzienia zwanego Toledo (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Instytut Pamięci Narodowej wznowił poszukiwania ofiar terroru komunistycznego na warszawskiej Pradze-Północ. Prace toczą się na terenie dawnego więzienia karno-śledczego NKWD-UB, zwanego Toledo. Kierujący pracami poszukiwawczymi prof. Krzysztof Szwagrzyk poinformował o odnalezieniu w dołach śmierci szczątków trzech osób.

Zbiorowa mogiła pod cmentarną ścieżką. IPN poinformował o odkryciu

Na cmentarzu parafialnym w Strzelcach Opolskich zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odkrył szczątki ludzkie pochowane bez trumien, w...

zobacz więcej

Po II wojnie światowej więzienie „Toledo” było miejscem kaźni żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego. Tu grzebano także poległych w walce żołnierzy tego podziemia.

Wiceprezes IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk poinformował, że działania jego zespołu to kontynuacja ubiegłorocznych poszukiwań. – To jest to miejsce, gdzie jesienią i latem ubiegłego roku odnaleźliśmy szczątki 18 ludzi. Ludzi, których – jak podejrzewamy – uśmiercono w tym więzieniu – wyjaśnił.

W czwartek na konferencji prasowej poinformowano o odnalezieniu szczątków trzech osób.

Mur zbudowany na dołach śmierci


Prof. Szwagrzyk poinformował, że wydobycie szczątków dwóch osób było możliwe po rozebraniu muru, który został zbudowany na dołach śmierci już po zakończeniu II wojny światowej. Profesor poinformował także o odnalezieniu szczątków trzeciej osoby; one również są obecnie oczyszczane i przygotowywane do wydobycia.

Po wydobyciu szczątków – na razie wiadomo, że młodej kobiety i mężczyzny – będą one dokładnie przebadane. Ustalenie ewentualnej przyczyny śmierci i uzyskanie większej liczby informacji będzie możliwe po oględzinach antropologicznych i badaniach medyczno-sądowych. Ze szczątków zostanie też pobrany materiał genetyczny w celu ustalenia tożsamości zamordowanych – poinformowała kierowniczka Działu Identyfikacja Biura Poszukiwań IPN doktor Magdalena Krajewska.

Przy odnalezionych szczątkach nie znaleziono przedmiotów, które mogłyby pomóc w identyfikacji, natomiast znaleziono strzępy grubego materiału, który może sugerować, że byli oni ubrani w mundury.

Szczątki niemieckiego żołnierza zamiast bohatera na Westerplatte. „Latami składano mu hołd” [WIDEO]

We wtorek rano na Westerplatte miano ekshumować szczątki majora Henryka Sucharskiego oraz kaprala Andrzeja Kowalczyka. W trumnie należącej do kpr....

zobacz więcej

Nieznana liczba ofiar


Do tej pory na terenie byłego więzienia „Toledo” odnaleziono więc w sumie szczątki 21 osób, jednak – jak wyjaśnia profesor Szwagrzyk – to prawdopodobnie mały procent osób, które zostały na tym terenie pogrzebane.

W latach 1944-47 na terenie więzienia „Toledo” dokonano 136 egzekucji, nieznana jest liczba osób, które tu zmarły, ale można podejrzewać, że nie jest mniejsza niż zamordowanych. Nieznana jest też liczba osób zakatowanych na przykład przez funkcjonariuszy NKWD w pobliskich praskich katowniach, a które zostały tu pogrzebane – mówił profesor.

Profesor Szwagrzyk nie wykluczył, że na terenie dawnego więzienia „Toledo” może być pochowanych kilkaset osób.

Jak długo potrwają prace poszukiwawcze?


Obecny etap prac IPN na terenie dawnego więzienia „Toledo” potrwa do końca kwietnia. Profesor Szwagrzyk zapowiedział jednak, że w lipcu badana będzie przestrzeń ogrodu więziennego. Być może prace będą kontynuowane w kolejnych etapach.

– Mamy do przebadania duży obszar; cały ten obszar musimy sprawdzić metr po metrze. Może będzie tak, że nie będzie tam szczątków, a może się zdarzyć, że będą ich dziesiątki. W związku z tym dopiero ten ostatni etap pokaże, czy trzeba będzie może prace przedłużyć, a może jeszcze raz tam powrócić – powiedział prof. Szwagrzyk dla portalu tvp.info.

CZYTAJ TAKŻE: Dół śmierci na Białołęce. „Tych ludzi zabijano w tej jamie grobowej”

źródło:
Zobacz więcej