RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Putin odpowie na propozycję prezydenta Ukrainy, ale pod pewnym warunkiem

Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi spotkanie w dowolnym miejscu w Donbasie. Kreml wydał właśnie oświadczenie w tej sprawie.

„Panie Putin, jestem gotów!” Propozycja Wołodymyra Zełeńskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi spotkanie w dowolnym miejscu w Donbasie, którego część...

zobacz więcej

– Panie Putin! Jestem gotów pójść jeszcze dalej i zaproponować spotkanie w dowolnym punkcie ukraińskiego Donbasu, gdzie trwa wojna – oświadczył Zełenski w nagraniu opublikowanym we wtorek.

W czwartek Kreml oświadczył, że prezydent Rosji Władimir Putin wie o zaproszeniu Zełenskiego i odpowie na nie, jeśli uzna to za stosowne.

Sytuacja na granicy z Ukrainą


Od kilku tygodni obserwuje się bezprecedensową koncentrację sił rosyjskich na zaanektowanym przez Rosję w 2014 r. Krymie i wzdłuż granicy z Ukrainą. Wzrosła także liczba incydentów zbrojnych na linii rozgraniczenia, oddzielającej w Donbasie ukraińskich żołnierzy od wspieranych przez Rosję separatystów.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy Rosja będzie miała niedługo ponad 120 tys. żołnierzy.

Moskwa zapewnia, że koncentracja wojsk jest częścią ćwiczeń i sprawdzania gotowości bojowej w odpowiedzi na działania NATO.

Czytaj także: Moskwa mówi o zniszczeniu Ukrainy

źródło:
Zobacz więcej