RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czesi żądają od Rosjan wyrównania liczby dyplomatów. Podali termin. Jest odpowiedź

Czechy zdecydowały, że w placówkach w Rosji i w Czechach będzie taka sama liczba dyplomatów. Rosjanie mają czas do końca maja br. na wyrównanie liczby dyplomatów i pracowników w placówkach. – Praga weszła na drogę zniszczenia stosunków. Odpowiedź nie każe na siebie długo czekać – oznajmiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa.

„Jeżeli Czesi nie wrócą...” Praga stawia ultimatum Moskwie, daje czas do czwartku

Do godziny 12 w czwartek Kreml ma umożliwić powrót do Rosji 20 czeskim dyplomatom wydalonym z Moskwy – poinformował po spotkaniu z ambasadorem...

zobacz więcej

Według MSZ w rosyjskiej stolicy po wzajemnym wydaleniu dyplomatów jest pięciu dyplomatów, w tym ambasador, oraz 19 pracowników administracyjno-technicznych. W Pradze jest 27 rosyjskich dyplomatów i 67 pracowników.

Odpowiedź Rosji


– Rosja odpowie Czechom na decyzję zredukowania personelu ambasady rosyjskiej w Pradze – oświadczyła w czwartek na briefingu rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Marija Zacharowa, cytowana przez portal rbc.ru.

– W chwili obecnej Praga weszła na drogę zniszczenia stosunków. Odpowiedź nie każe na siebie długo czekać – oznajmiła Zacharowa. Kryzys w relacjach między Pragą a Moskwą rozpoczął się od sobotniego wystąpienia czeskiego premiera Andreja Babisza i Jana Hamaczka - wicepremiera, ministra spraw wewnętrznych, który do środy pełnił też obowiązki szefa MSZ.

Poinformowali oni, że według informacji czeskich służb istnieje uzasadnione podejrzenie, iż za wybuchem w składzie amunicji w Vrbieticach w 2014 roku stali agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Czytaj także: Czechy wykluczają rosyjską spółkę z przetargu na budowę bloku w elektrowni atomowej

źródło:
Zobacz więcej