RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak Czesi postrzegają Rosję? Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

Większość badanych Czechów postrzega Rosję jako zagrożenie dla bezpieczeństwa (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Większość badanych Czechów postrzega Rosję jako zagrożenie dla bezpieczeństwa (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Większość Czechów postrzega Rosję jako zagrożenie dla bezpieczeństwa – wynika z opublikowanego w czwartek sondażu dla Czeskiego Radia. Z wykluczeniem Rosatomu z przetargu na rozbudowę czeskiej elektrowni jądrowej zgadza się aż 65 proc. badanych.

Kryzys Rosja – Czechy. Jest stanowisko szefa dyplomacji UE

Unia Europejska stanowczo potępia nielegalne działania na terytorium Czech, w wyniku których doszło do wybuchów w składzie amunicji we Eksplozja we...

zobacz więcej

Agencja Median przeprowadziła ankietę na początku tygodnia, gdy po informacji o uzasadnionym podejrzeniu, że agenci rosyjscy stali za wybuchem w składzie amunicji w 2014 roku, w którym zginęły dwie osoby, zasadniczo pogorszyły się stosunki czesko-rosyjskie.

Poziom obaw związanych z Rosją, jako zagrożeniem dla bezpieczeństwa Czech, można było ocenić w skali od jednego do dziesięciu. W rezultacie uzyskano średnią 6,4. Jedna dziesiąta badanych wskazała na najniższy poziom obaw. Najwyższy zaś wybrało 18 proc. badanych.

Rosja jest uważana za zagrożenie bezpieczeństwa głównie przez mieszkańców dużych miast. Według Median 65 proc. ludzi zgadza się z wykluczeniem rosyjskiego Rosatomu z przetargu na budowę nowego bloku w elektrowni jądrowej Dukovany. 27 proc. było przeciwko takiej decyzji rządu. W tej grupie trzy czwarte stanowili wyborcy Komunistycznej Partii Czech i Moraw.

Badania przeprowadzone wśród 1039 respondentów.

Czytaj także: „Jeżeli Czesi nie wrócą...” Praga stawia ultimatum Moskwie, daje czas do czwartku

źródło:

Zobacz więcej