RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morawiecki wzywa Niemcy, mówi o NS2: Nie destabilizujcie Europy

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Marcin Obara)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Marcin Obara)

Nord Stream 2 jest projektem, który destabilizuje Europę. Wzywamy Niemcy, aby z niego zrezygnowały – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Słowenii Janezem Janszą. Szef polskiego rządu zaapelował też do parlamentu o przegłosowanie regulacji dot. zasobów własnych w budżecie UE.

Niemcy pod ścianą. USA za wszelką cenę chcą zapobiec budowie Nord Stream 2

Nadzieje rządu niemieckiego na porozumienie z USA w sprawie gazociągu NS2 zostały jeszcze bardziej osłabione. Administracja Joego Bidena jest...

zobacz więcej

W czwartek premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z premierem Słowenii Janezem Janszą. Słowenia od lipca br. obejmie półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Podczas spotkania – jak mówił Morawiecki – omówiono, jak ma wyglądać słoweńska prezydencja, a także rozmawiano o bieżących problemach. – Przed nami jest nowy rozdział UE, kiedy chcemy odbudować Europę po pandemii COVID-19 – oświadczył Morawiecki.

Podkreślił, że Polska ma grono wypróbowanych sojuszników i do tego grona należy Słowenia. Wskazał na współpracę na polu gospodarczym, politycznym i ogólnoeuropejskim. – Staramy się tak kształtować wspólnie agendę europejską, aby odpowiadała ona na bieżące obawy obywateli Europy, naszych państw - Słowenii, Polski, a także na wyzwania dnia jutrzejszego – mówił szef polskiego rządu.

Jak mówił, „Polska i Słowenia skutecznie domagały się przyspieszenia dystrybucji szczepionek”. – I tutaj nasza presja na Komisję Europejską, na Radę Europejską była bardzo skuteczna, mamy dzisiaj coraz więcej dostępnych szczepionek – dodał Morawiecki.

Nord Stream 2 – premier apeluje do Niemiec


Morawiecki na konferencji odniósł się też do sprawy budowy gazociągu Nord Stream 2. Powiedział że to temat, który w Europie cały czas jest „raną” i „należy załatwić go tak, aby solidarność europejska nie ucierpiała”.

Podkreślił, że „Nord Stream 2 jest niemiecko-rosyjskim projektem, który destabilizuje Europę i zmniejsza bezpieczeństwo Europy”. Wzywamy Niemcy, aby zrezygnowały z tego projektu, żeby przestały dalej wpływać na faktyczną destabilizację w tej części Europy, bo może być to bardzo groźne dla Unii Europejskiej i dla wielu państw tego regionu" - apelował szef polskiego rządu.

Czytaj także: Merkel o Nord Stream 2: Mamy konflikty, ale i tak musimy rozmawiać z Rosją 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej