RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Epidemia biegunki – 32 tysiące chorych, są ofiary śmiertelne

W ciągu trzech miesięcy na biegunkę zachorowało 32 tys. osób (fot. K.Salahuddin Razu/Nur/Getty Images)
W ciągu trzech miesięcy na biegunkę zachorowało 32 tys. osób (fot. K.Salahuddin Razu/Nur/Getty Images)

Biegunka zabiła 8 osób w ciągu tygodnia w regionie Barishal w Bangladeszu. Codziennie hospitalizowanych jest od 1100 do 1500 osób – informuje dziennik „Dhaka Tribune”. Do walki z epidemią władze wysłały zespół 400 lekarzy.

Policja strzelała do protestujących robotników. Są zabici i ranni

Policja w Bangladeszu otworzyła ogień do protestujących robotników, pracujących przy budowie elektrowni. Nie żyją co najmniej cztery osoby.

zobacz więcej

Według dziennika w ciągu trzech miesięcy na biegunkę zachorowało 32 tys. osób, a w ostatnich siedmiu dniach – ok. 8 tys. Szpitale w regionie Barishal nad Zatoką Bengalską nie radzą sobie z napływem pacjentów.

W szpitalu w miejscowości Bhola, gdzie jest 250 łóżek, chorzy leżą na matach rozłożonych na podłogach w salach, korytarzach i balkonach placówki.

Dr Syed Rezaul powiedział „Dhaka Tribune”, że w teren wysłano 74 zespoły medyczne. W całym regionie Barshal pracuje 400 lekarzy oddelegowanych przez władze do walki z kryzysem.

Choroby związane z brudną wodą


Instytut Epidemiologii Kontroli Chorób i Badań wykrył bakterię E.coli w kale pacjentów. – W tropikalnym klimacie zatrucia wodą i biegunki są bardzo poważną sprawą. Mogą zabić – komentuje dr Vinay Chaudhary z Dakki. – Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy slumsów mogą przyzwyczaić się do zanieczyszczonej wody, ale badania temu przeczą. Wiele osób w Indiach i Bangladeszu umiera przez choroby związane z brudną wodą – tłumaczy dodając, że biegunką zarażają się najczęściej dzieci.

Według danych zebranych przez portal OurWorldinData.org. w 2017 r. na choroby związane z biegunką zmarło na świecie 1,6 mln ludzi, z tego około pół miliona dzieci poniżej 5. roku życia. W Bangladeszu z powodu biegunki w 2017 r. zmarło 18 tys. osób, podczas gdy w 1990 r. – ponad 144 tys.

źródło:

Zobacz więcej