RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjskie manewry na zaanektowanym Krymie. „Sprawdzian gotowości bojowej”

Rosja może szykować się do inwazji na Ukrainę (fot. Wiki 3.0/Alex Beltyukov)
Rosja może szykować się do inwazji na Ukrainę (fot. Wiki 3.0/Alex Beltyukov)

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przybył na zaanektowany przez Rosję w 2014 r. ukraiński Krym. Na półwyspie rosyjskie siły zbrojne przeprowadzą tego dnia duże ćwiczenia oddziałów Południowego Okręgu Wojskowego i wojsk powietrznodesantowych. Będzie to główny etap ćwiczeń odbywających się w ramach niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej armii – podała agencja RIA Nowosti.

„Rosja prowadzi działania destabilizacyjne na terytorium NATO”

Rosja prowadzi działania destabilizacyjne na obszarze euroatlantyckim, w tym na terytorium NATO – wskazano w oświadczeniu Rady...

zobacz więcej

Szojgu na śmigłowcu dokonał przeglądu rejonów dyslokacji wojsk i sprzętu oraz sprawdził gotowość grupy morskiej i lądowej do ćwiczeń. Wysłuchał też raportu dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego generała Aleksandra Dwornikowa.

Główny etap ćwiczeń – według wojskowych służb prasowych – odbędzie się w czwartek na poligonie Opuk, leżącym 40 km od Kerczu. Wojska uczestniczące w manewrach zostały już przerzucone do punktów koncentracji.

Są to okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, część sił rosyjskiej Floty Kaspijskiej, siły piechoty morskiej, wojsk obrony wybrzeża i obrony przeciwlotniczej
.

Rosja sprawdza siły zbrojne?


Od drugiego tygodnia kwietnia Rosja rozpoczęła kierowanie na Morze Czarne swych jednostek desantowych i artyleryjskich wchodzących w skład Flotylli Kaspijskiej. Uzasadniała to planowanymi sprawdzianami sił zbrojnych. Niemniej działania te zbiegły się z koncentrowaniem sił rosyjskich przy granicy z Ukrainą i nasileniem starć pomiędzy armią ukraińską i prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

„Terroryzm państwowy”. Czeski senat apeluje do rządu w sprawie działań Rosji

Czeski Senat przyjął uchwałę, w której uznał, że wybuch we Vrbieticach w 2014 r. był aktem terroryzmu państwowego wobec jednego państwa...

zobacz więcej

Obserwatorzy oceniają, że trwające ćwiczenia są największymi ruchami wojsk na terytorium anektowanego Krymu w okresie po rozpadzie ZSRR. Ponad 20 okrętów wojennych Rosji znajduje się na Morzu Czarnym, a na Krym przerzucono pół setki samolotów Południowego Okręgu Wojskowego – myśliwców, bombowców i samolotów szturmowych.

Lotnictwo i flota


W komunikacie zapowiadającym wspólne manewry lotnictwa i floty podano, że samoloty przećwiczą odpalanie pocisków przeciwko celom morskim, loty w trudnych warunkach pogodowych i na maksymalnie niskich wysokościach nad wodą. Siły powietrzne będą też ćwiczyć wsparcie ofensywnych grup okrętów i będą działać jako element „ofensywnych kompleksów zwiadowczych podczas zapewniania bezpieczeństwa na wodach Morza Czarnego”.

Rosja w ostatnich dniach ograniczyła żeglugę w rejonach wzdłuż wybrzeży Krymu, które uważa za swoje wody terytorialne i wprowadziła ograniczenia lotów nad częścią półwyspu i Morza Czarnego.

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że w ciągu ostatnich tygodni Rosja zbudowała na Krymie wielki prowizoryczny obóz wojskowy – oceniał niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. Obóz powstał koło miejscowości Marfiwka w pobliżu Kerczu.

Jest termin i miejsce kolejnego szczytu NATO. Wśród tematów Rosja

Kolejny szczyt NATO z udziałem przywódców państw członkowskich odbędzie się 14 czerwca w Brukseli – poinformował sekretarz generalny Sojuszu...

zobacz więcej

Zdjęcia pokazują, że choć jeszcze 15 marca miejsce było puste, niecały miesiąc później stało tam ponad 1 tys. wojskowych pojazdów i zbudowano tymczasowe koszary. Dodatkowo w pobliżu powstał mniejszy obóz.

Rosja skoncentrowała też siły przy granicy z Ukrainą w rejonie, który nie granicy z terenami Donbasu opanowanymi przez separatystów, jak obwód woroneski na południu Rosji. Ten region graniczy z częścią obwodu ługańskiego, nad którą Kijów zachowuje kontrolę.

Stawia to pod znakiem zapytania uzasadnienie koncentracji wojsk ewentualną potrzebą wsparcia separatystów w razie ofensywy armii ukraińskiej.

Największa kopncentracja wojsk od inwazji na Krym


Według USA i NATO, koncentracja wojsk rosyjskich jest największa od czasu inwazji z 2014 r., a wokół Ukrainy może być zgromadzonych już ponad 50 tys. żołnierzy.

źródło:

Zobacz więcej